Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Oyun Devi Nintendo’ya Taciz Suçlamaları

Teknoloji ve oyun devi Nintendo, çalışanlarına cinsiyet ayrımcılığı yapma iddiasıyla suçlanıyor. Ayrıca bazı rapor ve kaynaklara göre, kadın çalışanlar sıkça tacize maruz kalıyor.

Oyun devi Nintendo, aile dostu bir imaja ve her yaştan insanın keyif alabileceği oyunlara sahip olmasıyla ünlüdür. Ancak yayınlanan yeni bir rapora göre, şirketin kültür anlayışı oldukça kötüymüş. Şirketin bazı kadın çalışanları meslektaşları tarafından nasıl taciz edildiklerini ve erkek meslektaşlarından daha az ücret aldıklarını anlattı. Çalışanlardan birinin ‘‘Vaporeon’un seks yapmak için en iyi Pokémon olduğunu ve çocuksu bir görünüme sahip olan Genshin Impact NPC’si Paimon’a nasıl cinsel arzu duyduğunu” Reddit’te paylaşması üzerine olaylar büyüdü.

Nintendo çalışanı olan Hannah, kendisinden daha alt kademede birinin daha fazla ücret aldığını gördü ve maaş artışı için mücadele etti. Bir queer işçi olarak, erkek meslektaşları tarafından uygunsuz yorumlara maruz kaldı. Oldukça yaşlı bir meslektaşı şirkette çalışmaya başladıktan kısa bir süre sonra ona “Sen bir lezbiyensin. Bu biraz üzücü.” dedi. Ve bu durumların yalnızca Hannah için değil, diğer kadın çalışanlar için de yaşanmış olduğu öğrenildi.

Nintendo, Kadın Çalışanlara Terfi Vermiyor

Nintendo

Bazıları Nintendo of America‘da ürün test lideri olan Melvin Forrest’in sık sık kadınların kiloları ve görünümleri hakkında yorum yaptığı öğrenildi. Başka bir kadın çalışan da daha kıdemli bir testçi tarafından aylarca takip edildi ancak fail, takip eden kişiyi ihbar etmekle tehdit etti. Bu sorunların devam etmesinin ana nedenlerinden biri, kadınların şirkette yeterince temsil edilmemesi. Kaynaklar, Nintendo için oyunları test eden kadınların yüzde 10 civarında olduğuna ve çoğu zaman tam zamanlı çalışan olamadıklarını gösteriyor.

Şirket şefi Doug Bowser, Activision Blizzard’ın cinsiyetçi kültürü hakkındaki raporları ele aldı. “Activision Blizzard ile ilgili son gelişmeleri ve şirkette devam eden cinsel taciz raporlarını takip ediyorum. Bu durumları üzücü ve rahatsız edici buluyorum. Hem değerlerime hem de Nintendo’nun inançlarına ters düşüyorlar.’‘ dedi.

Bir diğer Taciz iddialarıyla suçlanan şirketler;

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.