Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Activision Blizzard’a Yeni Bir Cinsel Taciz Davası Açıldı

Activision Blizzard bir dava ile daha karşı karşıya kaldı. Davacı ayrıca oyun yayıncısını, konuştuğunda misilleme yapmakla suçladı.

Activision Blizzard’a şirket içi taciz nedeniyle başka bir dava açıldı. Bloomberg Law‘ın bildirdiği gibi, Activision’da halen çalışan kimliği belirsiz bir kadın, oyun geliştiricisine cinsel taciz ve ayrımcılığa olanak sağladığı iddiasıyla Los Angeles mahkemesinde dava açtı. Şikayete göre şirket, Aralık 2021’deki bir basın toplantısında deneyimlerini paylaştığında kadın tehdit edildi.

Geçmişteki davalarda olduğu gibi, kadın Activision Blizzard’ı rutin olarak görevi kötüye kullanmakla suçladı. BT’deki kıdemli yönetici asistanına, kadınların sözlü olarak ve el yordamıyla taciz edildiği “taramalara” katılması için baskı yapıldığı ve istenmeyen cinsel yaklaşımlara ve aşırı içmeye tahammül etmesi söylendiği bildirildi. Ayrıca davaya göre şikayetlerini gizli tutması istendi ve kadın konuştukça giderek daha da düşmanca bir tavır ile karşı karşıya kaldı.

Activision Blizzard Skandalları Henüz Sona Ermedi

Activision Blizzard
Activision Blizzard önünde yapılan bir eylem (2021)

Activision Blizzard‘ı dava eden kadın, BT’de cinsiyetçilikten kaçınmak için şirketin başka yerlerinde pozisyonlar için başvurduğunu söyledi ve sorunlar hakkında başkan Allen Brack’e (skandal büyüdükçe Ağustos 2021’de görevi bırakan) yazdı. Kendisine şirketin başka yerlerinde daha düşük maaşlı bir rol teklif edildi ve davacı oraya başvurdu ancak yönetici asistanlığı işi için yaptığı başvurunun, Kasım ayında başvurduktan kısa bir süre sonra, o yılın Aralık ayında reddedildiğini kaydetti. Davacı kadın, kayıp kazançları ve sağlık giderlerini içeren tazminat talep etti. Ayrıca, dönen bir insan kaynakları ekibi olan CEO Bobby Kotick’in görevden alınması ve olayları araştırmak için tarafsız bir firmanın kullanılması da dahil olmak üzere işlevsel reformlar istedi.

Çeşitli yabancı basın organları Activision Blizzard‘dan yorum istedi. Şirket, taciz ve ayrımcılık şikayetlerini ele almak için, çalışanları işten çıkarmak, disiplin cezası almak ve taciz karşıtı girişimleri uygulamak için bir komite oluşturmak dahil olmak üzere bazı önlemler aldığını belirtmişti. Ayrıca, Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu davasını karara bağladı ve soruşturmalarda daha işbirlikçi oldu. Bununla birlikte, hem daha fazla dava hem de bir SEC soruşturmasını içeren bir dizi yasal zorlukla karşı karşıya, skandal henüz sona ermedi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.