Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Nvidia, Sıvı Soğutmalı Ekran Kartı Modelini Tanıttı

Nvidia'nın yeni sıvı soğutmalı ekran kartı modeli, daha kompakt ve enerji açısından verimli sunucular yaratmak için kullanılacak.

Bu yılın ilerleyen günlerinden itibaren Nvidia, veri merkezleri için satış sunduğu A100 isimli ekran kartının sıvı soğutmalı bir versiyonunu satmaya başlayacak. Ekran kartı üreticisi, ekran kartını bulut bilişim şirketlerinin tesislerini daha enerji verimli hale getirmenin bir yolu olarak tanımladı.

İlk bakışta çok mantıklı görünmese de bileşene bir su bloğu ekleyerek veri merkezleri, verimsiz hava ve su bazlı soğutuculara olan bağımlılıklarını azaltması da muhtemel. Yaptığı testlere göre Nvidia, su soğutmalı A100 ekran kartları ile donatılmış bir tesisin, yaklaşık yüzde 30 daha az güç kullanırken hava soğutmalı bir veri merkeziyle aynı iş yükünü çalıştırdığını iddia etti.

Nvidia, Sıvı Soğutmalı Kart Modelini Çoğaltacak

Nvidia
Yenilenen A100 böyle görünecek.

Nvidia A100’ün yeni versiyonu ayrıca daha fazla yerden tasarruf sağlıyormuş. Ekran kartının bir diğer avantajı ise, su bloğu tasarımı sayesinde hava soğutmalı kardeşi gibi iki yerine tek bir PCIe yuvası kaplayacak. Tüketici pazarında, EVGA gibi şirketlerin yerleşik su bloklu ekran kartları sunduğunu ve EK gibi şirketlerin mevcut video kartınıza kurabileceğiniz satış sonrası birimleri sattığını zaten gördük.

Bugünkü duyurunun, Nvidia’nın su soğutmalı ekran kartlarını ana akıma doğru itmeyi planladığının bir işareti olduğunu umuyoruz. Bu arada şirket, kurumsal müşterilere yeni A100’ün örneklerini göndermeye başladı. Ayrıca H100 Tensor Core ekran kartının sıvı soğutmalı bir versiyonunu gelecek yıl piyasaya sürülecek. Kim bilir belki yeni nesil oyuncu ekran kartları da sıvı soğutma ile gelir?

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.