Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

NVIDIA RTX 4090’ın Daha Zayıf Versiyonunu Çıkarıyor

NVIDIA, ABD ihracat kuralları yüzünden Çinli alıcılar için RTX 4090 grafik kartını zayıflattı. 4090D daha az CUDA çekirdeğiyle geliyor.

The Verge tarafından bildirildiği üzere NVIDIA, ABD ihracat kurallarına uymak amacıyla özellikle Çin pazarına yönelik GeForce RTX 4090 grafik kartının düşük güçlü bir versiyonunu piyasaya sürecek. RTX 4090D‘nin şirketin Çin web sitesinde zaten bir ürün sayfası var ve RTX 4090’dan daha az CUDA çekirdeğine sahip. Ayrıca 450W yerine 425W’lık daha düşük bir güç çekişine sahip.

Reuters’e göre, diğer özelliklerin çoğu iki versiyon için de aynı kalıyor, ancak daha az CUDA çekirdeği ve azalan güç çekişi, oyun oynarken ve yaratıcı uygulamaları kullanırken hızda yüzde beşlik bir azalmaya neden oluyor. NVIDIA, bu performans düşüşüne rağmen 4090D‘nin “performans, verimlilik ve yapay zeka odaklı grafiklerde büyük bir sıçrama” olacağını söylüyor.

NVIDIA RTX 4090D 1.836 Dolara Satılacak

NVIDIA RTX 4090'ın Daha Zayıf Versiyonunu Çıkarıyor

Bunun nedeni, her iki ülkenin de silah yapımı ve gözetleme gibi uygulamalarda kullanılabilecek teknoloji geliştirmesini engellemek amacıyla, ABD’nin Çin ve Rusya’ya gönderilen üst düzey bilgisayar çiplerine yönelik ihracat kısıtlamaları. Bu kurallar 2022’de duyuruldu ancak bu yıl resmi olarak uygulamaya konuldu ve üreticiler hem Çinli tüketicilerin hem de ABD’li yöneticilerin ihtiyaçlarını karşılayan bir çözüm bulma çabasına girdi.

Kısıtlamalar orijinal RTX 4090’ın ve yapay zeka ile ilgili çok sayıda GPU’nun satılmasını engellediğinden, şirketin özellikle devasa Çin pazarı için yeni çözümler üreteceğini biliyorduk. NVIDIA, güncellenen GPU’nun “ABD hükümetinin ihracat kontrollerine tamamen uyacak şekilde tasarlandığını” söyledi ve çipin geliştirilmesi boyunca “ABD hükümetiyle kapsamlı bir şekilde işbirliği yaptığını” ekledi. RTX 4090D, Ocak ayında Çin genelinde 12.999 ¥ veya 1.836 ABD Doları civarında bir fiyatla satışa sunulacak.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.