Nvidia Duyurdu: RTX 4000 Serisi 2022 Yılında Piyasaya Çıkacak

Nvidia, Ampere'nin halefi GeForce RTX 4000 serisinin önümüzdeki yıl piyasaya çıkacağını resmen duyurdu. Gelecek nesil, çok büyük bir performans artışı getirmesi gereken Lovelace mimarisine dayanacak.

Nvidia CEO’su ve kurucu ortağı Jensen Huang, sanal Ekran Kartı Teknoloji Konferansı etkinliğindeki (GTC 2021) bir sunumda şirketin önümüzdeki yıllara yönelik planlarını paylaştı. Tüketici ekran kartları ana konu olmasa da, oyuncuların en çok ilgilendiği GeForce RTX 3000’in halefinden bahsedildi. GeForce RTX 4000 olduğu ima edilen Ampere Next, 2022’nin ikinci yarısında piyasaya sürülecek.

RTX 4000 2

Daha önce, resmi olmayan raporlara rağmen, Amper mimarisinin halefi – Nvidia’nın mevcut ekran kartı neslinde kullanılan – 5 nanometrelik bir teknolojik süreç olan Nvidia Lovelace‘de üretilecek. Hopper, adını tanınmış bir İngiliz matematikçi ve şair Lord George Byron’un kızı olan Ada Lovelace’den aldı. Lovelace, İlk kadın programcı olarak kabul edilir, Charles Babbage’ın analitik makinesi için bir bilgisayar algoritması geliştirmesiyle ünlendi.

Tam AD102 yongası, 18.432 CUDA çekirdeğine sahip olabilir ki buda RTX 3090’ın iki katı anlamına geliyor. Bu doğruysa hesaplama performansının 1800 MHz’de 66.4 TFLOPS’a ulaşması bekleniyor. Bu nedenle, daha düşük bir teknolojik boyuta geçiş, performansta önemli bir artış ve daha iyi enerji verimliliği anlamına geliyor.

RTX 4000 1

Bir Nisan Şakası şakası olarak sunulan RTX 4000 serisinden RTX 4090 modelinde bu kadar çok sayıda CUDA çekirdeğinin ortaya çıkması tesadüf değil. İlginç olan, Lovelace mimarisine dayanan uygun şekilde uyarlanmış bir grafik yongası da uzun süredir söylenen Nvidia DLSS teknolojisini destekleyen Nintendo Switch Pro konsolunda bulunacaktı.

Koronavirüs salgınının neden olduğu piyasa durumunun 2022’nin ikinci yarısında iyileşeceği ve GeForce RTX 4000 ‘in piyasaya sürülmesinden sonra, Ampere’in RTX 3000’i kadar bulunmasında zorluk çekilmemesini umuyoruz.

Nvidia da niyetini resmi olarak doğruladı. her iki yılda bir yeni nesil ekran kartları piyasaya sürülecek. Ampere Next Next adı altında gizlenen bir sonraki mimarinin 2024’te ortaya çıkması bekleniyor. İsmi büyük ihtimalle RTX 5000 serisi olacak.

1 Yorum

  1. cemal

    Düşünsene 3090’nın 4 da 58-62 fps verdiği oyunda 4090 100+ fps veriyor. 😀

    Yanıtla

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol