Nintendo, Switch’te Xbox Game Pass’i İstemiyor

Şirkete yakın kaynaklara göre Nintendo, abonelik hizmeti Xbox Game Pass’in Switch’e entegre olmasını istemiyor.

Dünya genelinde 20 milyona yakın aboneye ev sahipliği yapan Xbox Game Pass, kullanıcıların aylık gayet makul bir fiyata yüzlerce oyuna erişmesine imkan tanıyor. Bunların arasında Xbox Studios oyunları olduğu gibi, yakın zaman önce Microsoft bünyesine geçen Bethesda ve Electronic Arts gibi stüdyolara ait yapımlar da var.

Bazı Switch kullanıcıları, bir süredir Xbox Game Pass’in platforma gelmesini arzuluyor. Hem konsol sahipleri hem de piyasa analistleri, bu ortaklığın herkes için müthiş bir fırsat olduğunu düşünmesine rağmen, gelen yeni bilgiler böyle bir ortaklığın asla gerçekleşmeyeceği yönünde.

xbox game pass nintendo switch

Astris Advisory Japan analisti David Gibson, Nintendo’ya yakın kaynaklardan edindiği bilgiler neticesinde Japon şirketin Xbox Game Pass’i istemediğini söyledi. Nintendo’nun Ubitus ile Control: Ultimate Edition ve Hitman 3 gibi oyunları bulut yoluyla Switch’e getiren işbirliğinden sonra daha fazla ortaklığın yolda olabileceği söyleniyordu, ancak bugün itibarıyla böyle bir ihtimalin en azından şimdilik olmadığını öğreniyoruz.

Peki, Xbox cephesi böyle bir ortaklığın gerçekleşmesini ister mi? Zira Nintendo, Microsoft’un konsol piyasasındaki en büyük iki rakibinden biri konumunda. Bu noktada Xbox Başkanı Phil Spencer’ın Ekim 2020’de GamesRadar’a verdiği röportaja uzanalım.

Switch xbox game pass

O dönem yaptığı açıklamada, Xbox Game Pass’i PS4 veya Switch platformuna sunma gibi bir planları olmamasına rağmen bu olasılığın tartışılabileceğini söyleyen Spencer, bu konuda Nintendo kadar katı bir görüşe sahip olmadıklarını ifade etmişti.

Birkaç yıl önce çapraz platform desteği dahi imkansız görünüyordu, ancak şimdi çoğu oyun bu entegrasyonu sağlıyor. Xbox ve Nintendo, daha önce Minecraft özelinde böyle bir işbirliği yapmıştı. Belki gelecekte benzer bir ortaklık görebiliriz. Kim bilir?

Avatar of Berk Baylançiçek
Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Daha önce Tamindir, Webtekno ve SDN gibi sitelerde içerik editörlüğü yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol