Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Nintendo Switch Satışları Wii’yi Geride Bıraktı

Nintendo Switch, şu ana kadar dünya çapında 103.54 milyon satarak Wii'yi geçti ve Japon şirketin ticari açıdan en başarılı konsolu oldu.

İlk olarak 2017’nin mart ayında piyasaya sürülen Nintendo Switch, çok önemli bir kilometre taşını daha tamamladı. Eurogamer‘ın haberine göre Japon devinin sekizinci nesil oyun konsolu, dünya genelinde 103.54 milyon adet satarak, Wii‘yi geride bıraktı. Üretimi durdurulana dek toplam 101.6 milyon adet satan ev konsolu, zirveyi şimdi Switch’e devretti.

Hem televizyona bağlanarak hem de elde taşınabilir şekilde oyun oynanmasına imkan tanıyan hibrit oyun konsolu, ticari açıdan başarılı bir grafik çizmeye devam ediyor. Özellikle Switch’ten önceki Wii U‘nun sadece 13,5 milyon sattıktan sonra ömrünü tamamladığı düşünüldüğünde, konsolun yakaladığı başarı daha da önem kazanıyor.

Nintendo Switch, 103.54 Milyon Adet Sattı

nintendo switch satış rakamları

Nintendo’nun açıklamasına göre 31 Aralık 2021’e kadar satılan 103.54 milyon adetin 81.68 milyonunu orijinal Switch modeli oluşturuyor. 2019 yılında piyasaya sürülen Lite, 17.87 milyon satarken, geçen yıl çıkış yapan OLED versiyonu ise 3.99 milyon sattı.

Öte yandan tüm konsol piyasasını etkileyen çip sıkıntısı halen çözülmüş değil. Noel döneminde yaklaşık 1,5 milyon daha konsol satmayı bekleyen Nintendo, stok sınırlamaları nedeniyle beklentilerini düşürmek zorunda kaldı. Benzer şekilde, dün PlayStation 5’in satış rakamlarını paylaşan Sony de çip sıkıntısı nedeniyle hedeflenen rakamların altında kaldığını belirtmişti.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.