Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Netflix’in Trans Çalışanları Greve Gidiyor

20 Ekim'de iş bırakma eylemi gerçekleştirmeyi planlayan Netflix'in trans çalışanları, protesto öncesinde bir talep listesi yayınladı.

Dünyanın en büyük dijital yayın platformlarından Netflix, bu sefer dizi ve filmleri ile değil, çalışanlarının grevi ile gündemde. Amerikalı şirkette çalışan trans bireyler, 20 Ekim’de geniş katılımlı bir iş bırakma eylemi gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Peki, Netflix çalışanları neden greve gidiyor?

Bu ayın başlarında trans bir Netflix çalışanı, ünlü komedyen Dave Chappelle‘nin yeni programı The Closer’da LGBTQ gruplarıyla ilgili yapılan şakaları eleştiren bir tweet atmıştı. Ertesi gün de, Netflix yazılım mühendisi Terra Field, Chappelle hakkında tweet attı ve komedyenin “trans topluluğa ve translığın doğasına saldırdığını” belirtti.

Grevi Organize Eden Çalışanlardan Biri Kovulmuştu

netflix çalışanları grev

Her iki paylaşımda kısa sürede viral oldu ve çok sesli bir tartışma ortamı yarattı. Netflix daha sonra iki çalışanın işine son verdi. Bunun üzerine birkaç trans çalışan, şirketin tutumuna tepki olarak şirketten ayrılmıştı. Söz konusu içerik hakkında tweet attığı için herhangi bir çalışanı kovmadıklarını ve fikir özgürlüğünü her zaman desteklediklerini belirten Netflix, buna karşın trans personelin greve gitmesini engelleyemedi.

Şirket ayrıca kullanıcı istatistiklerine ilişkin gizli bilgileri kamuoyuna sızdırdığı gerekçesiyle grevi organize eden bir grubun liderini de kovmuştu. Bugün, çarşamba günü gerçekleşecek grev öncesinde bir talep listeyi yayınlayan Netflix’in trans çalışanları, “Şirketin içerik yatırımı, çalışan ilişkileri ve güvenliği alanlarında, transfobi ve nefret söyleminden kaçınmak için gerekli olan önlemleri almasını” istedi.

netflix trans çalışanları

Bunun haricinde pazarlama dahil olmak üzere trans içeriğe daha fazla yatırım, trans bireylerin yönetici pozisyonlarında işe alınması ve transfobik söylem ve içeriklerin yer aldığı içeriklerin kaldırılması gibi istekler de var. Netflix’in bu talepler karşısında nasıl bir yol izleyeceği ise büyük bir merak konusu.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.