Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Rekabet Kızıştı: AMD FidelityFX Super Resolution Piyasaya Sürüldü

AMD FidelityFX Super Resolution bugün itibarıyla piyasaya sürüldü. Bugünden itibaren yedi adet oyunda teknoloji mevcut olacak.

AMD bugün FidelityFX Super Resolution veya kısa ismi ile FSR‘ı piyasaya sürdü. Bu ayın başlarında duyurulan FSR, düşük çözünürlüklü bir kaynaktan yüksek çözünürlüklü bir çıktı görüntüsü oluşturmayı ve böylece görüntü kalitesinde önemli bir etki yaratmadan performans iyileştirmesi sağlayacak.

FidelityFX Super Resolution Nedir

Bugünden itibaren bu özellik, 22 Racing Series, Anno 1800, Evil Genius 2, Godfall, Kingshunt, Terminator: Resistance ve The Riftbreaker dahil olmak üzere yedi oyun için geçerli olacak. AMD, özelliğin bu yılın sonuna kadar DOTA 2, Far Cry 6 ve Resident Evil Village‘a da geleceğini duyurdu. Şirket, 40’tan fazla oyun geliştiricisinin bu özellik için destek sözü verdiğini iddia etti.

FidelityFX Super Resolution, kaynak görüntüdeki özellikleri analiz etmek ve bunları daha yüksek bir hedef çözünürlükte yeniden oluşturmak için gelişmiş bir kenar yeniden yapılandırma algoritması kullanan, ardından doku ayrıntılarını geliştirerek kaliteyi daha da iyileştirmek için bir keskinleştirme geçişi kullanan bir uzamsal yükseltme teknolojisi. Bu işlem, oyunun mevcut kenar yumuşatma çözümünün üzerinde gerçekleştirilir ve onun yerine geçmez. FSR, aynı anda tek bir kare üzerinde de çalışır ve önceki karelerden veya hareket vektörlerinden gelen zamansal bilgileri kullanmaz.

AMD’nin FSR’sinin Nvidia’nın DLSS’sinden temel olarak ayrıldığı yer tam olarak burası. DLSS, son görüntü rekonstrüksiyonunu yapmak için bir yapay zekayı dahil ederken, geçici verileri ve hareket vektörlerini kullanmakta. Nvidia bunu ekran kartındaki özel tensör çekirdeklerinde de yaparken AMD tüm işlemleri hesaplama birimlerinde yapıyor.

FidelityFX Super Resolution 2

Her iki durumda da amaç, daha düşük çözünürlüklü bir giriş görüntüsü almak ve ardından onu daha yüksek çözünürlüklü bir çıktı görüntüsüne yeniden oluşturmak. Örneğin, çıkış çözünürlüğünüz 4K olarak ayarlanmış bir 4K monitörde oyun oynuyor olabilirsiniz. Bununla birlikte, oyun dahili olarak 1080p’de görüntülenebilir ve ardından FidelityFX Super Resolution veya DLSS gibi akıllı bir yeniden yapılandırma teknolojisini kullanarak, yerel bir 4K görüntü oluşturmanın çıktısına yakın görünen bir 4K görüntü çıkarırsınız.

DLSS gibi, FSR’de Ultra Kalite, Kalite, Dengeli ve Performans dahil olmak üzere dört kalite moduna sahip. Bu ön ayarların her biri ile dahili çözünürlük, çıkış çözünürlüğüne kıyasla her eksende 1,3x, 1,5x, 1,7x ve 2,0x daha düşük olacak. Bu, çıktı çözünürlüğünüz 4K veya 3840×2160 ise, Ultra Kalitenin 2954×1662’de, Kalite’nin 2560×1440’ta, Dengeli’nin 2259×1270’te ve Performansın 1920×1080’de olduğu anlamına geliyor. Çıktı çözünürlüğünüz azaldıkça dahili işlemeniz de azalacak. Çıktı çözünürlüğünüz 1920×1080 ise, Performans modu dahili olarak yalnızca 960×540 olarak işlenecek.

Söylemeye gerek yok, çözünürlük merdiveninde ne kadar aşağı inerseniz, yeniden yapılandırma algoritması üzerinde çalışılacak daha az veri olduğundan görüntü kalitesi o kadar kötüleşecek.

FidelityFX Super Resolution 1

FidelityFX Super Resolution teknolojisinin, DLSS’e göre sahip olduğu en büyük avantajlardan biri, açık kaynaklı bir teknoloji olması. Bu, geliştiricilerin oyun veya oyun motorlarında özgürce uygulamalarına olanak tanıyacak. Daha da önemlisi, teknoloji, Nvidia ve Intel dahil olmak üzere herhangi bir satıcının neredeyse tüm donanımlarında etkinleştirilebilecek. Bu, FSR’li oyunların bir Nvidia ekran kartında veya hatta bir Intel yerleşik grafik çözümünde, FSR etkinleştirmenize izin verecek.

Teknolojiyi çalışırken gösteren çok sayıda video mevcut. Teknoloji hala 1.0 sürümünde olduğu için FSR için henüz çok erken günler ve gelecekte mutlaka daha çok gelişecek. Ancak, Nvidia’nın önemli bir avantajı olduğu için oyun endüstrisi tarafından daha acil olarak benimsenmesi gerekiyor. DLSS bu noktada sadece düzinelerce oyunda etkinleştirilmedi, aynı zamanda Unreal ve Unity gibi popüler oyun motorlarına da dahil edildi. AMD için zorlu bir savaş olacak.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.