Mozilla, Firefox Lockwise’ı Kapatma Kararı Aldı

Mozilla, Firefox 93'e son gelen güncelleme ile otomatik doldurma işlevi kazandığı için Firefox Lockwise uygulamasını kapatma kararı aldı.

Firefox Lockwise kullanıyorsanız, uygulamanın yakında kapanacağını öğrendik. Mozilla, Firefox’taki oturum açma senkronizasyon işlevine parola yöneticisi benzeri bir tasarım sağlayan Firefox Lockwise mobil uygulamasını ilk kez 2019’da piyasaya sürdü.

Lockwise, Android ve iOS’ta bir otomatik doldurma sağlayıcısı olarak işlev görüyordu ve bir Firefox Sync hesabında kayıtlı oturum açma bilgileriyle diğer uygulamalarda parolaları doldurmanıza olanak tanıyordu. Mozilla, bu uygulamayı kapatma kararı aldı.

Firefox Lockwise

Firefox Lockwise’ın Özellikleri Firefox 93’e Aktarıldı

Android için Firefox 93 geçen ay piyasaya sürüldü ve diğer değişikliklerin yanı sıra, tıpkı özel Lockwise uygulaması gibi Android’de Otomatik Doldurma sağlayıcısı olarak işlev görme yeteneği eklendi. Artık ana Firefox uygulaması Lockwise’ın ana özelliğine sahip olduğundan ve Lockwise yüklü olan çoğu kişi muhtemelen Firefox’u zaten kullanıyor olduğundan, Mozilla görünüşe göre özel Lockwise uygulamasını durdurmaya karar verdi.

Mozilla’nın web sitesinde yeni bir destek makalesi, Firefox Lockwise desteğinin 13 Aralık 2021’de sona ereceğini belirtti. Bu noktadan sonra uygulama Google Play Store veya Apple App Store’da kullanılamayacak. Lockwise bu noktadan sonra çalışmaya devam edecek ancak destek veya güvenlik yamaları almayacak ki bu bir şifre yöneticisi için çok önemli bir durum.

Şu anda tek sorun, iOS için Firefox’un henüz diğer uygulamalara parola sağlayamaması ve Mozilla, “Aralık 2021’de iOS için Firefox’u sistem genelinde parola yöneticiniz olarak nasıl kullanacağınıza ilişkin güncellemeleri kontrol edin” diye belirtmesi.

Mozilla, son zamanlarda Android ve iOS için Firefox’a başka özellikler de ekledi. Bu ayın Firefox 94 güncellemesi, iOS ve Android için yeni bir ana sayfa içeriyordu ve bu yılın başlarında Firefox 91, tarayıcının çerez koruma özelliğini ve sekme yönetimini iyileştirdi. Masaüstü tarafında Mozilla, Haziran ayında Windows, Mac ve Linux’ta yeni bir “Proton” tasarımı sundu.

Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yıldır Turkmmo'da içerik üretiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol