Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Microsoft’un 1999’da Omikron İsimli Bir Oyun Çıkardığı Doğru Mu?

Microsoft'un 1999 yılında, COVID-19'un en son varyantı için kullanılan terim olan "Omikron" isimli bir video oyunu çıkardığı söylentisi, sosyal medyada hızla yayıldı. Peki, bu bilgi gerçekten doğru mu?

Temelde bir sosyal medya platformu olmasına rağmen zamanla dünyanın en büyük haber kaynaklarından birine dönüşen Twitter, zaman zaman yanlış ve yanıltıcı bilgilerin yayılmasına neden oluyor. Bir kullanıcı tarafından yapılan paylaşımda, Microsoft’un 1999’da The Nomad Soul isimli bir oyun yayınladığı ve oyunun geçtiği şehrin ismi “Omikron” olduğu iddia edildi.

Bu tweet hızla yayıldı ve binlerce insan tarafından paylaşıldı. Peki, bu iddianın aslı astarı var mı? Yeni tip koronavirüs salgınının ilk günlerinden beri yalnızca virüsle değil, aynı zamanda komplo teorileriyle de mücadele ediyoruz. Bu teorilerin merkezinde genellikle Microsoft’un kurucusu Bill Gates yer alıyor. İddia o ki, bugüne kadar milyonlarca insanın yaşamını kaybetmesine neden olan COVID-19, Amerikalı milyarder tarafından üretildi ve dünyaya yayıldı.

Omikron Adlı Bir Oyun Var Ama Microsoft’a Ait Değil

omikron oyunu

Omicron hakkındaki dolaşan son iddianın kalbinde de aslında bu yatıyor. Söz konusu iddiada 1999 yılında Microsoft tarafından “The Nomad Soul” isimli “insan gibi davranan ve ruhları hasat eden iblisler hakkında” bir oyun çıkarıldığı ve oyunun geçtiği şehrin adının “Omikron” olduğu belirtiliyor.

İnternetteki iddiaların gerçekliğini kontrol eden bir platform olan Doğruluk Payı, bu söylentiyi ele aldı ve doğru olup olmadığını analiz etti. Buna göre Omikron: The Nomad Soul isimli bir oyun gerçekten var, ancak geliştiricisi Microsoft değil. Steam’den satın alınabilen oyun, bugün Heavy Rain ve Detroit: Become Human gibi yapımlarla tanınan Fransız stüdyo Quantic Dream tarafından geliştirildi.

1999 yılında piyasaya sürülen Omikron: The Nomad Soul, başka boyuttan gelen gizemli bir karakteri ve Omikron isimli fütüristik bir şehri konu alıyor. Doğruluk Payı’ndan Cansu Yılmaz’ın analizine göre böyle bir oyun gerçekten var olsa da, ne Gates’in ne de Microsoft’un geliştirilme sürecinde bir payları bulunmuyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.