Microsoft’tan Programcılara Yardımcı Olacak Yapay Zeka

Microsoft'tan bazı araştırmacılar, kodlama yaparken karşınıza çıkan hataları çözmenize yardımcı olacak bir yapay zeka geliştirdi.

Microsoft araştırmacıları, programcıların uygulamalarında daha hızlı ve daha doğru bir şekilde hata ayıklamasına yardımcı olabileceğine inandıkları bir Yapay Zeka (YZ) çözümü geliştirdi. BugLab olarak adlandırılan yapay zeka, bir “saklambaç” oyun modeline dayanıyor ve Üretken Düşman Ağlarının (GAN) nasıl oluşturulduğuna benzer bir şekilde çalışıyor.

Araştırmayı bir blog yazısında detaylandıran araştırmacılar Miltos Allamanis (Baş Araştırmacı) ve Marc Brockschmidt (Kıdemli Baş Araştırma Müdürü), tıpkı saklambaç oynanışına benzer şekilde iki ağı nasıl oluşturduklarını ve onları birbirine karşı karşıya getirdiklerini açıkladılar.

BugLab: Kodlama Hatalarınızı Söyleyecek

Microsoft

Bir ağ, hem büyük hem de küçük hataları mevcut kodda oluşturmak için tasarlanırken, diğeri onları bulmak için oluşturulur. Oyun devam ettikçe ve her iki “katılımcı” da daha iyi hale geldikçe, yapay zeka, gerçek kodda gizlenmiş hataları tanımlamanın yeterince iyi olduğu bir noktaya gelir.

Microsoft araştırmacıları, iki modelin etiketli veriler olmadan, kendi kendini denetleyen bir şekilde, “milyonlarca kod parçacığı” üzerinde ortaklaşa eğitildiğini açıkladı. Fikir, keyfi olarak karmaşık hataları tanımlayabilen bir program oluşturmak olsa da, araştırmacılar, bunların hala “Modern YZ yöntemlerinin erişiminin dışında” olduğunu iddia ediyor.

Microsoft’un Yapay Zekası ‘Umut Verici’

Microsoft

Python üzerinde testler yapıldı ve uygulamayı eğittikten sonra gerçek hayatta test etme zamanı geldi. Microsoft araştırmacısı Allamanis aşağıdaki açıklamayı yaptı:

“Performansı ölçmek için, Python Paket Dizini’ndeki paketlerden bu tür hatalar içeren küçük bir hata veri kümesine manuel olarak açıklama ekliyoruz ve saklambaç yöntemimizle eğitilen modellerin diğer alternatiflere kıyasla yüzde 30’a kadar daha iyi olduğunu gösteriyoruz”

İkili, hataların yaklaşık dörtte biri (yüzde 26) otomatik olarak bulunup düzeltilebildiği için sonuçları “umut verici” olarak nitelendirdi. Dahası, tespit edilen hatalar arasında daha önce bilinmeyen 19 tane vardı. Yine de, birçok yanlış pozitif vardı ve bu da araştırmacıları, böyle bir modelin pratik olarak konuşlandırılabilmesi için çok daha fazla eğitimin gerekli olduğu sonucuna varmalarına yol açtı.

Avatar of Mert Doğan
Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yıldır Turkmmo'da içerik üretiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol