Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Microsoft, AltspaceVR’ın Fişini Çekti

Microsoft’un metaverse planları, sosyal sanal gerçeklik platformu AltspaceVR‘ı kapatacağını açıklamasıyla geri plana atıldı. Metaverse benzeri platform daha önce çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalmıştı ancak bu sefer platformun fişi tamamen çekilecek ve sanal gerçeklik platformu tarihin tozlu sayfalarında yerini alacak.

Sanal gerçeklik platformunun kapatılmasının sebebi, Microsoft’un harcamalarını kısmanın yollarını araması olarak gösterildi. Teknoloji devi, The Coalition, Bethesda Game Studios ve 343 Industries gibi stüdyoların işgücünü azaltmasıyla önemli kesintiler yaşayan oyun bölümüyle birlikte 10.000 çalışanını işten çıkarttı. Ayrıca işinin AR ve VR bölümlerindeki ekiplerini de dağıttı.

AltspaceVR’ın Yerini Microsoft Mesh Alacak

AltspaceVRin Yerini Microsoft Mesh Alacak

AltspaceVR, 2017’de en popüler sosyal VR platformlarından biri olmasına rağmen sunucularını açık tutacak fonlardan yoksun olduğunu açıkladı ancak daha sonra Microsoft bir hamle yaptı ve şirketi satın aldı. Son yıllarda büyük teknoloji şirketleri Tencent, Google, Alibaba, Amazon, ByteDance ve Facebook gibi paylaşılan bir sanal gerçeklik alanıyla ilgili bir kavram olan metaverse’ye ilgi gösterdi ve hatta, Facebook ismini Meta olarak değiştirdi.

Microsoft’ta “metaverse” kavramı ve teknolojileri ile ilgilenen şirketler arasındaydı ancak teknoloji sektörde büyük işten çıkarmalarla birlikte bir krizle karşı karşıya kaldıkça, teknoloji devi bu fikirden uzaklaşmaya başladı. AltspaceVR, sitesinde yayınladığı bir blog gönderisiyle platformun 10 Mart’ta kullanımdan kaldırılacağını duyurdu. Şirket artık Microsoft Mesh üzerine yoğunlaşacak.

Microsoft Mesh, şirketin metaverse projeleri için yeni markası olacak ve görünüşe göre karma gerçeklik uygulamaları aracılığıyla kullanıcıların deneyimlerini her yerden, herhangi bir cihazdan paylaşmalarını sağlayacak. Ayrıca hologramlar için üç boyutlu yakalamalar kullanarak insanların sanki aynı mekandaymış gibi birlikte çalışabilmelerini sağlıyacak. Özetle, AltspaceVR’den çok daha iş ve profesyonel odaklı bir ürün.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.