Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Metaverse Araştırmasından İlginç Sonuçlar Çıktı

Teknoloji dünyasının yeni fenomeni olan Metaverse, pek çok açıdan merak uyandırmaya devam ediyor. Yapılan bir araştırma, Metaverse kavramı ve toplumun bu konudaki görüşleri hakkında son derece ilginç sonuçlar sağlıyor.

Son dönemin en popüler konu başlıklarından biri olan Metaverse, özellikle Facebook’un Meta ismiyle yeniden markalanmasının ardından çok daha fazla dikkat çekmeye başladı. Kavram olarak yeni olsa da, barındırdığı anlam ve dinamikler açısından aslında eski olan Metaverse, ilk olarak 2000’lerin başlarında Second Life oyunu ile karşımıza çıktı.

Peki, Metaverse nedir? Kısaca açıklamak gerekirse Metaverse, insanların kendi sanal avatarlarını yaratarak gerçek hayatta yapabildikleri her şeyi sanal gerçeklik gözlüğü aracılığıyla aslında var olmayan dijital bir dünyada yapabilmesi mantığına dayanıyor. Buna; konsere gitmek, alışveriş yapmak, insanlarla sosyalleşmek ve spor yapmak gibi aktiviteler de dahil.

Metaverse Kavramı Merak Uyandırıyor

metaverse araştırması

NFT, sanal mağazalar, sanal gerçeklik gözlükleri, sanal sanat eserleri ve sanal arsalar gibi pek çok alan, Metaverse kavramını çevreliyor. Araştırma firması Twentify, merak uyandıran ama aynı zamanda kafaları karıştıran Metaverse kavramını ve toplumun bu konudaki bilgisini değerlendirdiği bir araştırmaya imza attı. Türkiye genelinde kadın-erkek 18-45+ yaş aralığında 628 katılımcı ile gerçekleştirilen çalışma, oldukça ilginç sonuçlar doğurdu.

Katılımcıların yüzde 39’u, Metaverse evreninin sanal dünya ile gerçekliğin birleşimi olduğuna inanırken, yüzde 37 oranında bir kitle ise Metaverse dünyasına sadece sanal gerçeklik gözlükleriyle girilebileceğini düşünüyor. Bu düşünce doğrultusunda yüzde 30’luk bir kesim bu evrende var olabilmek için sanal gerçeklik gözlüğü alabileceğini ifade ediyor. Bir gözlük için ayırabilecekleri bütçe ise ortalama 2.233 TL. Yüzde 55 katılımcı ise 1.000 TL’den fazla vermeyeceğini ifade ediyor.

Sanal Arsa Almak İsteyenlerin Oranı Yüzde 63

metaverse sanal arsa

“Metaverse, heyecan verici bir teknolojik gelişme” olarak düşünenlerin oranı yüzde 60 çıkarken, bunun geçici bir trend olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 30. Ayrıca bu kavram korkan ve saçma olduğunu düşünenlerin oranı ise sırasıyla yüzde 33 ve yüzde 23. Katılımcıların yüzde 63’ü, bu yeni evrende en çok yapmak istediği şeylerin başında sınırsızca seyahat etmek olduğunu belirtti. Gerçek dünyada tehlikeli olabilecek ekstrem sporlar yapmak ise ise yüzde 39 ile ikinci sırada geliyor.

Metaverse’te sanal arsa alma konusunda katılımcılar arasında net bir görüş birliği yok. Katılımcıların yüzde 28’i güvenilir olduğunu düşünmezken, yüzde 23’ü iyi bir yatırım fırsatı olarak değerlendiriyor. Metaverse’te arsa alabileceğini ifade edenlerin oranı ise yüzde 28. Araştırmaya katılan kişilerin yüzde 43’ü dijital ürünleri satın almanın bir trend olduğunu düşünürken, yüzde 23’ü ise gereksiz ve saçma buluyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.