Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Kovulan OpenAI CEO’sunun Yerine Twitch’in Eski Patronu Geldi

OpenAI CEO'sunun trajik kovulma olayı haftaya etki etti. Yapay zekanın gidişatını değiştirecek olan hamle Microsoft'tan geldi.

Microsoft CEO’su Satya Nadella bugün erken saatlerde attığı bir Twitter gönderisinde istifa eden OpenAI’nin eski başkanı Greg Brockman ile Sam Altman‘ın yeni ve gelişmiş bir yapay zeka araştırma ekibine liderlik etmek üzere Microsoft’a katılacağını duyurdu. Konuya aşina olan iki kişi, yapay zeka devriminin yüzü Altman’ın pazar günü göreve iadesi için yapılan görüşmelere rağmen OpenAI CEO’su olarak geri dönmeyeceğini açıkladı.

Nadella yayınladığı gönderide “Onlara başarıları için gereken kaynakları sağlamak adına hızlı bir şekilde hareket edeceğiz” ifadelerini kullandı. Amazon‘un 2014 yılında satın aldığı popüler oyun yayın platformu Twitch‘in kurucu ortağı Emmett Shear’in OpenAI’nin geçici CEO’su olacağını ve cuma günü yapılan yönetim değişikliğinde göreve getirilen Mira Murati’nin yerine geçeceğini söyleyen kişiler, şirket içi meseleleri tartışmak için isimlerinin gizli kalması koşuluyla çeşitli açıklamalarda bulundu.

OpenAI CEO’su Emmett Shear Oldu

OpenAI yönetim kurulunun cuma günü Altman’ı kovma hamlesinin ardından onu yeniden göreve getirmek için bir kampanya başlatıldı. Kaotik bir hafta sonunun ardından geldiğimiz noktada şirket, Altman’ın görevden alınmasının gerekçesini açıkladı. Açıklamada Altman’ın yönetim kuruluyla iletişiminde her zaman “samimi” olmadığı yer aldı.

openia Emmett Shear

Geçtiğimiz Pazar günü Altman, şirkete dönüşü hakkında görüşmek üzere OpenAI ofisine gitti ve X’te (eski adıyla Twitter) ziyaretçi rozetli bir fotoğrafını paylaştı. Bu noktada Microsoft’un da içinde bulunduğu bir görüşme gerçekleşti ancak bu görüşmeler başarısızlıkla sonuçlandı ve yönetim kurulu, Shear’ın çalışanlara geçici CEO olarak atandığını duyurdu. OpenAI sözcüsü bu durum hakkında herhangi bir yorum yapmadı. 

Bildiğiniz üzere OpenAI yaklaşık bir yıl önce sohbet robotu ChatGPT‘yi piyasaya sürdü. Bu hamleden sonra Google ve Microsoft gibi büyük teknoloji devleri yapay zeka yarışına katıldı. Şimdi ise Greg Brockman ve Sam Altman bu sektörde Microsoft’un yanında yer almaya hazırlanıyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.