Kernel32.dll Hatası Çözümü – 10 Farklı Yöntem

Bu yazımızda, Windows kullanıcılarının en fazla karşılaştığı sorunlardan biri olan kernel32.dll hatasını ele alıyoruz. Peki, bu hatanın kaynağı ne? Nasıl düzeltilir? Buyurun içeriğimize.

Bilgisayarınızın sistemi aşırı yüklendiğinde, önemli sistem dosyaları silindiğinde veya bozulduğunda kernel32dll hatası oluşabilir. Kritik sistem arızalarına yol açabilen bu sorunlar, genellikle düzenli bakımdan geçmeyen bilgisayarlarda ortaya çıkar.

Kernel32.dll hatası

Kernel32.dll hatası, bir bilgisayar kullanımdayken neredeyse sürekli olarak ekranda hata mesajlarının görünmesine neden olur. Programlarınızı ve işletim sisteminizi güncel tutmak, dll hatalarını önlemenin veya düzeltmenin en önemli yollarından biridir. Kernel32.dll dosyası, Windows’ta bellek yönetimi ile ilgilidir. Windows başlatıldığında kernel32.dll, korumalı bir bellek alanına yüklenir. Bu sayede diğer programlar, işlemlerini yürütmek için bellekte aynı alanı kullanmaya çalışmazlar.

Sıklıkla ortaya çıkan “geçersiz sayfa hatası”, başka bir programın (veya birçok programın) bilgisayarınızın belleğindeki aynı alana erişmeye çalıştığı anlamına gelir. Kernel32.dll hata mesajları, Windows 95’ten Windows 10’a, Windows 8’den Windows 7’ye, Windows Vista’dan Windows XP’ye kadar Microsoft’un herhangi bir işletim sistemindeki herhangi bir yazılımda ortaya çıkabilir.

Kernel32.dll Hata Türleri

kernel32.dll hatası çözümü

Bilgisayarınızda “kernel32.dll modülünde geçersiz sayfa hatası”nın ortaya çıkmasının birkaç nedeni vardır. Windows’ta birçok farklı yazılım programı kernel32.dll hatası oluşturabilir. Hemen aşağıda görebileceğiniz yaygın hata mesajlarından bazılarını bulabilirsiniz:

 • Explorer, kernel32.dll modülünde geçersiz sayfa hatasına neden oldu
 • Iexplore, kernel32.dll modülünde geçersiz sayfa hatasına neden oldu
 • Commgr32, kernel32.dll modülünde geçersiz sayfa hatasına neden oldu
 • Kernel32.dll’de Hata
 • [PROGRAM ADI], kernel32.dll’de bir hataya neden oldu
 • GetLogicalProcessorInformation (KERNEL32.dll) için işlem adresi alınamadı
 • setdefaultdlldirectories kernel32.dll hatası
 • Discord kernel32.dll hatası
 • kernel32.dll bulunamadığından bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek sorunu çözebilir.

Kernel32.dll hata mesajları, Windows başlatıldığında, bir program açıldığında, bir program çalışırken, bir program kapatıldığında veya bir Windows oturumu sırasında hemen hemen her zaman görüntülenebilir.

Kernel32.dll Hatası Nasıl Düzeltilir?

kernel32.dll hata mesajı
 1. kernel32.dll hatası aldığınızda bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 2. Yalnızca tek bir yazılım programı kullandığınızda “kernel32.dll modülünde geçersiz sayfa hatası” hatası oluşuyorsa programı kaldırın ve yeniden yükleyin. Program için mevcut olan tüm hizmet paketlerini veya diğer yamaları yüklediğinizden emin olun. Bunlardan biri, yazılımın neden olduğu kernel32.dll sorununu çözmüş olabilir. Eğer yine de sorun çözülmüyorsa, söz konusu programı artık kullanmamanızda yarar var.
 3. Bilgisayarınızı Windows ile ilgili yeni yamalarla veya mevcut olabilecek hizmet paketleriyle güncellemek için Windows Update’i kullanın. Güncel olmayan bir Windows yüklemesi DLL hatasına neden olabilir. Özellikle Windows XP’de ve Skype yüklendiğinde, SP3 yüklü değilse, programı çalıştırmaya çalışırken kernel32.dll hata mesajı alabilirsiniz.
 4. Bozuk thumbs.db dosyalarını onarın. Bazen, “Explorer kernel32.dll modülünde geçersiz bir sayfa hatasına neden oldu” sorunu, erişmeye çalıştığınız bir klasör veya alt klasördeki bozuk bir thumbs.dll dosyasından kaynaklanır.
 5. Eğer masüstünde kaydedilmiş dll dosyaları varsa, onları kaldırın. Bu durum bazen kernal32.dll hatalarına neden olabilir.
 6. Bir virüs taraması çalıştırın. Bazı belirli bilgisayar virüsleri, bilgisayarınıza verdikleri zararın bir parçası olarak kernel32.dll hatalarına neden olur. Virüsü karantinaya almak sorununuzu tamamen çözebilir.
 7. Kernel32.dll hatasıyla ilgili olabilecek tüm donanımların sürücülerini güncelleyin.
 8. Video kartınızdaki donanım ivmesini azaltın. Yaygın olmasa da, donanım hızlandırma varsayılan ayarı olan tam hızlandırma olarak ayarlandığında bazı bilgisayarlarda sorunlar olabilir.
 9. Sistem Dosya Denetleyicisi‘ni kullanın. Bu araç, Windows sistem dosyalarını tarar ve geri yükler.
 10. Sistem belleğinizde hasar olup olmadığını test edin. Windows’taki rastgele programlardan ve etkinliklerden gelen kernel32.dll hata mesajları, bilgisayarınızın belleğinde bir donanım arızasının işareti olabilir.

Dilerseniz; msvcr120.dll, 0xc0000142, 0xc00007b gibi sıkça karşılaşılan diğer Windows hata çözüm rehberlerimize de göz atabilirsiniz.

Avatar of Berk Baylançiçek
Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Daha önce Tamindir, Webtekno ve SDN gibi sitelerde içerik editörlüğü yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol