Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

PlayStation’ın Babasından Metaverse Açıklaması

PlayStation'ın babası Ken Kutaragi, metaverse ve VR ile AR teknolojilerini anlamsız fikirler olarak gördüğünü açıkladı.

Bloomberg ile yaptığı bir röportajda Ken Kutaragi, metaverse fikrinin yani bilim kurgu filmlerinden veya animelerden türetilen sanal bir dünyanın popülerlik kazanması konusunu ele aldı. PlayStation’ın babasına göre, VR başlıkları ve metaverse fikri hiç de mantıklı değil. İşte Kutaragi’nin tam açıklaması:

“Gerçek dünyada olmak çok önemli ama metaverse sanal dünyada yarı gerçek işler yapmakla ilgili ve bunu yapmanın amacını anlayamıyorum. Gerçek benliğin yerine cilalı bir avatar olmayı mı tercih edersiniz? Bu aslında anonim mesaj panosu sitelerinden farklı değil.”

Kutaragi: Metaverse ve VR Can Sıkıcı

Metaverse

Kutaragi’nin sözleri güçlü olsa da onlara katılmamak elde değil. Kuşkusuz sanal dünyanın, özellikle pandemi zamanlarında takdir edilebilecek avantajları mevcut. Örneğin, toplantıları organize etmek ve sağlık hakkında endişelenmeden çalışmak gibi güzel özellikler olduğunu inkar edemeyiz ancak günlük yaşamın Mark Zuckerberg’in tutkunu olduğu metaverse dünyasına tamamen aktarılmasının bir takım olumsuz sonuçlar doğurması kaçınılmaz.

Ken Kutaragi, geçtiğimiz yıl özellikle Oculus platformu sayesinde oldukça popüler olan VR kulaklıklar hakkındaki görüşlerini de paylaştı. Eski Sony CEO’suna göre, onlar da özel bir şey değil. Ünlü isim, “Bu VR başlıkları sizi gerçek dünyadan soyutlar ve ben buna katılmıyorum. Başlıklar sadece can sıkıcı” demişti.

Gördüğünüz gibi Kutaragi, muhtemelen zamanla daha fazla taraftar kazanacak olan sanal gerçeklik konusunda hevesli olmaktan uzak. Halihazırda VR ve AR (artırılmış gerçeklik) nörolojik deneylerde ve araştırmalarda yardımcı olmaya başladı bile. Oyunlardaki karakterleri sadece beynimizi kullanarak kontrol etmemizi sağlayan başlıklarda gündeme gelmeye başladı. Yine de oyun oynamak gibi daha sıradan uygulamalar şuan çok daha ön planda.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.