Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Kapuçin Maymunları Arcade Makinesi Oynamayı Öğrendi

Yeni maymun efendilerimize hoş geldin diyoruz.

Kapuçin maymunlarının arcade makinelerini kullanabildiklerini kanıtladıktan sonra, Dünya’daki baskın tür olarak insanlık, yenilenmeye bir adım daha yaklaştı. Kapuçinler son derece zeki yaratıklar ve çeşitli aletleri insan benzeri şekillerde kullanabiliyorlar; Örneğin, fındıkları kırmak için taşları kullanmak gibi.

Bununla birlikte kapuçin maymunları, atıştırmalıkları almak için UFO yakalayıcı olarak da bilinen bir arcade makinesi kullanarak birçok insanı rahatsız eden bir makinede ustalaşma yeteneklerini kanıtladı. Nagasaki Bio Park ve arcade şirketi Wide Leisure arasındaki bir işbirliğinde, püsküllü kapuçinlere kuru üzümle dolu bir atari makinesine erişim izni verildi ve yiyeceğe nasıl erişileceğini bulmaya bırakıldı.

Kapuçin Maymunlarının Hepsi Başarılı Olamadı

Kapuçin Maymunları

Aralık 2021’de, hayvanat bahçesi görevlileri kapuçin maymunlarının muhafazasına bir makine yerleştirerek onları doldurulmuş bir oyuncakla garip kabine çekti. İki gün boyunca ve bolca deneme yanılma yoluyla, kapuçinler sonunda makineyi nasıl manipüle edeceklerini, bir demet kuru üzümü nasıl alacaklarını ve aşağıdaki kutudan ödülü nasıl alacaklarını anladılar. Bunu ilk yapan, hayvanat bahçesi tarafından meraklı ve yeni şeylerle ilgilenen olarak tanımlanan beş yaşında bir erkekti.

Yine de her şey sorunsuz bir seyir değildi; Bir noktada, bir maymun hayal kırıklığı içinde bir sandalyeyi çevirdi, kesinlikle arcade makinesinde ödül kazanmaya çalışan herkesin empati kuracağı bir duygu. Bir diğeri ikramı beklerken o kadar sıkılıyor ki onun yerine arcade makinesinin tuşlarını yemeye çalışıyordu.

Yine de proje maymunlara birkaç kolaylık yaptı. Makine serbest oynamaya ayarlandı, böylece müstakbel maymun efendilerimiz, kapitalizm tarafından yozlaştırılmayacak ve önce bir düğmeye basılması yerine joystick hareket ettirilmeyi bıraktığında pençe otomatik olarak meyve almak için aşağı inecekti.

Çalışmanın amacı, kapuçin maymunlarının bir vinç oyunu kullanma becerilerini test etmek değil, daha çok onların kavramını ve makineyle etkileşim yoluyla ödül kazanma kavramını kavrayıp kavrayamayacaklarını test etmekti. Başarılı görünüyor; Belki de arcade makinesinden sonra hedefleri dünya olacaktır?

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.