Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Jeff Bezos, 124 Milyar Dolarlık Servetinin Çoğunu Bağışlayacak

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, 124 milyar dolarlık servetinin çoğunu bağışlamayı planladığını açıkladı.

Dünyanın en zengin dördüncü insanı olan Jeff Bezos, yaşamı boyunca 124 milyar dolarlık servetinin çoğunu bağışlamak istediğini söyledi. Yakın zamanda CNN‘e bir röportaj veren ünlü girişimci, parasının çoğunu hayır kurumlarına bağışlamak isteyip istemediği sorusuna “Evet, bunu yapacağım” cevabını verdi. Bezos, iklim değişikliğiyle mücadeleyi ve “dünyayı birleştirebilecek insanları” desteklemeyi planladığını söyledi.

E-ticaret devi Amazon ve uzay taşımacılığı firması Blue Origin’in kurucusu olan Amerikalı milyarder, Warren Buffett ve Bill Gates tarafından servet paylaşımını teşvik etmek amacıyla oluşturulan Giving Pledge kampanyasını imzalamadığı için eleştiriliyordu. Daha önce, iklim ve doğayla ilgili sürdürülebilir çözümleri finanse etmek için kurduğu Earth Fund’a 10 milyar dolar bağışlayacağını açıklayan Bezos, servetinin geri kalanıyla ilgili planlarından bahsetmemişti.

Jeff Bezos Servetinin Büyük Kısmını Bağışlayacak

jeff bezos serveti

Hayırseverliğin doğru bir şekilde yapılması gerektiğini belirten ünlü milyarder, “Zor kısım, bunu etkili nasıl yapabileceğimizi bulmak. Amazon’u kurmak kolay değildi. Çok sıkı çalışma gerektirdi. Hayırseverlik de çok benzer. Bu yüzden parayı dağıtabilme kapasitesini geliştiriyoruz” ifadelerini kullandı. Jeff Bezos, geçtiğimiz yıl Amazon CEO’luğundan istifa etti, ancak İcra Kurulu Başkanı olarak şirkette kaldı.

Küçük işletmeler için tavsiyelerde bulunmayı da ihmal etmeyin milyarder, “Mevcut küresel finansal kargaşada hem tüketiciler hem de işletmeler riskleri azaltmayı düşünebilir. Daha ciddi ekonomik sorunlarla karşılaşma ihtimaline karşı biraz risk azaltmak, küçük işletmeler için büyük farklar yaratabilir. Sadece biraz olasılıklarla oynamak gerekiyor” dedi.

Bezos’un CNN’e verdiği röportajın bir kısmını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.