Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Japonya’da Tad Alınabilir Ekran Geliştirildi!

Teknolojinin gelişmesiyle beraber dünyada birçok değişik projeler ortaya çıkıyor. Japonya'da yalanabilir ekran geliştirildi.

Japon bir profesör, yemek tatlarını taklit edebilen, duyusal bir izleme deneyimi yaratmaya yönelik bir başka adım olan, yalanabilir TV ekranı prototipi geliştirdi. Hijyenik bir ekran üzerinde lezzet örnekleri oluşturmak için teneke kutulardan oluşan atıklar kullanılır.

Taste the TV (TTTV) adı verilen cihaz, belirli bir yiyeceğin tadını oluşturmak için birlikte 10 aroma kutusundan oluşan bir aparat kullanır. Lezzet örneği daha sonra izleyicinin denemesi için düz bir TV ekranı üzerinde hijyenik yüzey üzerinde durur.

Tad Alınabilir Ekranın Adı: Taste the TV

Tad Alınabilir Ekran

Tokyo Meiji Üniversitesi’nde profesör olan Homei Miyashita, Covid-19 döneminde bu tür bir teknolojinin insanların dış dünyayla bağlantı kurma ve etkileşim kurma şeklini iyileştirebileceğini söyledi. “Amaç, insanların evde kalırken bile dünyanın diğer ucundaki bir restoranda yemek yemek gibi bir deneyim yaşamalarını mümkün kılmak” dedi.

Miyashita, yemeğin tadını zenginleştiren bir çatal da dahil olmak üzere, lezzetle ilgili çeşitli cihazlar üreten yaklaşık 30 öğrenciden oluşan bir ekiple çalışıyor. TTTV prototipini geçen yıl içinde yaptığını ve ticari bir versiyonun yapımının yaklaşık 100.000 yen tutacağını söyledi. Potansiyel uygulamalar arasında garsonlar ve aşçılar için uzaktan eğitim, tatma oyunları ve sınavlar yer alacak. Peki siz bu tad alınabilir ekran hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.