Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

NASA Nihayet James Webb Uzay Teleskobu’nu Fırlattı

NASA, 14 yılın ardından bugün James Webb Uzay Teleskobu'nu uzaya fırlattı.

Sonunda NASA, James Webb Uzay Teleskobu‘nu fırlattı. Yeni yıla çok az kalmışken teleskop, 14 yıllık geliştirme ve bir dizi gecikmeden sonra, Fransız Guyanası’ndaki Avrupa Uzay Limanı’ndan bir Arianespace Ariane 5 roketiyle fırlatıldı. Bu yeni gelişme, bilim dünyasında coşkuyla karşılandı.

JSWT, Dünya-Güneş sisteminin ikinci Lagrange noktasına yakın bir yerde Güneş’in yörüngesinde dönecek. Hedefine ulaşması yaklaşık bir ay sürecek, ardından araştırmacılar kara deliklere göz atabilecek, evrendeki en eski galaksilerden bazılarını gözlemleyebilecek ve çeşitli öte gezegenlerin yaşanabilirliğini değerlendirebilecek.

James Webb Uzay Teleskobu Nihayet Uzayda

James Webb Uzay Teleskobu

NASA, James Webb Uzay Teleskobu‘nu geliştirmek için Avrupa ve Kanada uzay ajanslarıyla ortaklık kurdu. JSWT, uzun tarihi boyunca ertelemelere konu oldu. NASA başlangıçta onu 2007’de fırlatmayı umuyordu ancak artan maliyetler mühendisleri 2005’te teleskopu yeniden düşünmeye sevk etti. JSWT daha sonra 2016’da hazır ilan edildi ancak inşaat komplikasyonları nedeniyle proje bir kez daha askıya alındı. Teleskop 2019’da monte edildi ancak ardından COVID-19 salgını vurdu ve test ve nakliye işlemlerinde gecikmelere yol açtı.

James Webb Uzay Teleskobu nihayet uzay limanına ulaştıktan sonra NASA, 18 Aralık’ta bir fırlatma tarihi belirledi ancak son dakika denetimleri ve uygun hava koşullarının olmaması nedeniyle lansmanı bugüne erteledi. Yine de, böylesine önemli, uzun süredir devam eden bir görev için birkaç gün nedir? JWST nihayet uzaya uçtu ve önümüzdeki aylarda keşiflerinden bazılarını öğrenmeye başlayacağız.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.