NASA, Perseverance’in İlk Örneğini Topladığını Doğruladı

Asıl görev şimdi başladı. Uzay aracını Dünya'ya geri getirme görevi biraz daha zorlu olacak.

Başlangıçta bir kaya örneğini yakalayamayan NASA, Perseverance’ın ikinci denemesinde başarılı olduğunu onayladı. CNET‘in bildirdiğine göre, uzay ajansı kurşun kalem genişliğindeki pas renginde bir kaya çekirdeğinin gezicinin numune tüpü tüpünde güvenli bir şekilde tutulduğunu, işlenmeye ve Dünya’ya geri gönderilmeye hazır olduğunu doğruladı.

NASA başlangıçta ilk örneği geçen ay yakaladığını düşündükten sonra, sonraki bir kontrol örnek tüpünün boş olduğunu gösterdi. Bu, bilim adamlarının kayanın nereye gitmiş olabileceğini merak ettikleri bir gizem yarattı. Sonunda NASA, toplamaya çalıştığı numunenin aslında toplanamayacak kadar tozlu olduğunu belirledi. JPL mühendisleri o sırada “Donanım komuta edildiği gibi yapıldı, ancak Perseverance bu sefer işbirliği yapmadı” dedi.

Bu sefer, NASA emin olmadan bilgi paylaşmak istemedi. Operasyondan kısa bir süre sonra 1 Eylül’de çekilen fotoğraflar toplayıcıdaki kayayı açıkça gösterirken, NASA bunun başarıyla saklandığından “ekstra emin” olmak istedi. Matkap ucunu vurmak ve numuneyi almak için yapılan bir operasyonun ardından yeni görüntüler alındı ancak güneşin konumu kayayı görmeyi zorlaştırdı.

Perseverance

Bu Cumartesi, güneş doğru pozisyona geldi ve içerideki örnek açıkça görüldü. Arizona Eyalet Üniversitesi’nden Steven’a göre, görüntüler yakındaki bir numune bölümündeki bir öğütme noktasının daha önceki fotoğraflarıyla eşleşti ve bu da, olivin ve sudan çökelmiş olabilecek diğer minerallerle birlikte demirin varlığını gösterebilen pas renginde, muhtemelen tortul bir kayayı ortaya çıkardı.

Perseverance Şimdi Ne Yapacak?

Şimdi Perseverance, numuneyi Mars yüzeyinde bir yerde işleyecek, mühürleyecek ve nihayetinde depolayacak. Daha sonra işlemi tekrarlayacak ve mümkün olduğu kadar çok numune toplayacak ve bunları yüzeye dağılmış halde bırakacak. NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA), bu tüpleri toplamak ve onları Dünya’ya bağlı bir rokete yerleştirmek için Jezero Krateri yakınlarındaki aynı yere bir Marslı iniş aracı ve örnek toplama gezici gönderecek.

Tek zorluk, söz konusu rover ve roketin henüz inşa edilmemiş olması ve bitmiş bir tasarıma sahip olmaması. Bununla birlikte, ilgili ajanslar 2026’ya kadar Mars’a fırlatmayı ve 2028’e kadar oraya varmayı planladığını açıkladı. Hatta 2031’e kadar numune alınamayacak. Perseverance projesinin tüm bu adımları zorlu olacak.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol