Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Jailbreak Nedir ve Nasıl Yapılır? (2023)

Jailbreak ne demek? Nasıl yapılır? En popüler ve merak edilen cihazlar olan iPhone ve PS4 için jailbreak yapma adımlarını anlatıyoruz.

Jailbreak nedir ve nasıl yapılır? Bu içeriğimizde aklınıza takılan tüm soruları cevaplıyoruz. Apple’ın, kullanıcılarına herhangi bir üçüncü taraf Uygulamayı indirmeleri için kısıtlamalar koyduğunu hepimiz biliyoruz. Pek çok insan bununla yaşamayı seçiyor ancak bazıları ise tüm uygulamalara tam erişim elde etmek için jailbreak seçeneğini tercih ediyor.

Tabii ki bunun için mümkün olan en kaliteli, etkili ve en güvenli araçları kullanmanız gerekecek. İşte burada da biz devreye giriyoruz. Bu içeriğimizde, önce jailbreak temellerini anlatacağız, daha sonra iOS 16 Jailbreak için cihazınız üzerinde tam kontrole sahip olmanızı sağlayacak en iyi araçları göstereceğiz. Sonrasında da, PS4 jailbreak programlarını sizlerle paylaşacağız.

iOS Jailbreak, Apple aygıtındaki kusurları bulmak ve üretici tarafından izin verilmeyen yazılımları veya Uygulamaları indirmek için kök dosya sistemine aşırı erişim elde etmektir. Ancak iOS’u jailbreak yapmak uygun mudur? Evet öyle!

Jailbreak Nedir? Ne İşe Yarar?

Jailbreak Nedir ve Nasıl Yapılır? (2023)

Jailbreak, mobil cihaz bağlamında düşündüğümüzde iPhone veya iPad gibi bir cihazdan üretici veya operatör kısıtlamalarını kaldırmak için bir istismarın kullanılmasıdır. Bu açıktan yararlanarak cihazın kontrolünü tamamen ele alıyorsunuz ve tüm kısıtlamalardan kurtuluyorsunuz. Örneğin, iPhone jailbreak ile App Store’da var olmayan tüm uygulamaları indirebiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra, PS4 jailbreak ile Sony’nin tüm kısıtlamalarından kurtulabiliyor ve her ne kadar tavsiye etmesek de, korsan ve ücretsiz oyun yüklemenin önünü açabiliyorsunuz. Ülkemizde PS4 kırdırmak veya kırılmış PS4 olarak terimler kazandıran bu sistemin global adı Jailbreak olarak geçiyor. İşin özü, tüm üretici kısıtlamalarından kurtuluyorsunuz.

Bu arada, bu işlemi uyguladığınız PS4, iOS veya jailbreak yaptığınız cihazınızda yüklü üçüncü taraf uygulamaları tarafından sağlanan herhangi bir güvenlik önlemi, çalışamaz veya güvenilmez hale getirilebilir. Bu yüzden, cihazınız garanti dışı kalır ve hiçbir resmi destek alamazsınız. Bu yüzden, jailbreak yapmadan önce iki kez düşünmeniz gerek.

Jailbreak Nedir Nasıl Yapılır?

Jailbreak Nedir ve Nasıl Yapılır? (2023)

Jailbreak yapmak için çeşitli programlar kullanmanız gerek. İlgili cihazın her işletim sistemi güncellemesi ile jailbreak yapılması önlendiği için yeni yöntemler ve programlar bulmanız gerek. Bu yüzden, bu içeriğimizde 2023 yılında kullanabileceğiniz güncel programları sizler için derledik. Örneğin, iOS 16 için işe yarayan yöntemler şimdiden çıktı.

iOS 16 yüklü bir iPhone jailbreak yapmak için Uncover Jailbreak, Zeon, Cydia Jailbreak, Unc0ver iOS 16, Tutubox ve Checkra1n iOS 16 gibi programlar kullanabilirsiniz. Biz, bu programlardan bir tanesini seçerek işlemi size detaylıca anlatacağız ancak siz dilediğiniz programın jailbreak yöntemlerini kullanarak sınırlarınızdan kurtulabilirsiniz.

iOS 16 iPhone Jailbreak Yapma Adımları

Jailbreak Nedir ve Nasıl Yapılır? (2023)

Jailbreak nedir anlattık. Şimdi gelelim nasıl yapılır kısmına. En sevdiğiniz oyunu, temayı veya başka bir uygulamayı indirmek istiyorsunuz, ancak Apple buna izin vermiyor mu? UnCover ile iOS 16 sistemini kırmayı anlatıyoruz:

 • UnCover’ın resmi web sitesine gidin, uygulamayı indirin, kurulum işlemine devam edin ve pangu8 mağazası cihazınıza kurulacak.
 • Pangu8 mağazasını açın, “jailbreak solution” kategorisine gidin, Unc0ver.Black üzerine dokunun.
 • Ardından profili indirmek için Install‘a, Allow‘a dokunun.
 • Şimdi cihaz ayarlarınıza gidin, profile dokunun. Yükle > Cihaz parolasını girin > Yükle > Bitti‘ye dokunarak işleyin.
 • Unc0ver.Black uygulaması, Unc0ver sanal uygulama cihazı ana ekranında görünecek.
 • Uygulamayı açın, ardından “Start” düğmesine dokunun.
 • Unc0ver black sürümü, jailbreak işlemini çalıştırmadan önce cihazınızın uyumluluğunu kontrol edecek. Devam etmek için “Continue” sekmesine dokunun.
 • Cihazınız uyumluysa, bir “Go” seçeneği göreceksiniz, ona dokunun.
 • İşlemi tamamladıktan sonra, Cydia 2 indirme düğmesini sunacak.
 • Kurulum bittikten sonra, nihayet cihazınızın ana ekranında Cydia 2 simgesini görebilirsiniz.

PS4 Jailbreak Yapma Adımları

Jailbreak Nedir ve Nasıl Yapılır? (2023)

 • PlayStation 4 Jailbreak yapmak için sistem güncellemesi 9.00 sürümünde olmalı. Buradan 9.00 sürümünü indirin.
 • Öncelikle, 2 GB’tan daha büyük bir USB edinin. Bilgisayara takın ve Bilgisayarım’a basın. Ardından seçtiğiniz USB çubuğuna sağ tıklayın ve exFAT biçiminde biçimlendir‘e basın.
 • Dosyayı ZIP klasöründen USB belleğe sürükleyip bırakın ve ardından PS4’ünüze takın. Ayarlara geri dönün ve Sistem Güncelleme’yi seçin. Sistem, USB’nizi görecek ve 9.00 yüklemeyi teklif edecek. Yüklemeyi yapın.
 • Şimdi, internet bağlantı kısmına gidin. DNS sunucusu dışında her şeyi otomatik tutun.
 • DNS kısmını “192.241.221.79” ve “165.227.83.145” olarak ayarlayın.
 • Bağlantıyı test etmeyin ve geriye tıklamayın. Ardından PS4 web tarayıcınıza gidin ve oradaki tüm ayarları temizleyin.
 • Bu yapıldıktan sonra, USB çubuğunu çıkarın ve Rufus adlı bir programı ve jailbreak dosyasını indireceğiz.
 • Bu dosyayı indirin. Ardından, Rufus‘u indirin ve indirdiğiniz görüntü dosyasını Rufus’a yazdırın.
 • PS4’te web tarayıcıya geri dönün ve BU WEB SİTESİNE girin.
 • Rufus ile yazdırdığınız USB’yi PS4’e takın, web site bunu algılayacak. Ekran yüzde 100 oluncaya kadar bekleyin.
 • Siteden, seçtiğiniz sürüm olan 9.00‘ı seçin ve ardından bekleyin. Sonunda, bir hata arama ekranı görünecek. Buradan gelecek bildirimi bekleyin ve ardından Tamam’a basın.
 • Her şey yolunda giderse, PS4’ünüzü hapse atmış olacaksınız ve üzerine Retroarch gibi yazılımlarını yüklemeye başlayabilirsiniz!

Jailbreak Ne Demek?

Jailbreak nedir nasıl yapılır tüm detaylarıyla yukarıda anlattık. Biz, iPhone ve PS4 üzerinden gittik ancak genel olarak Jailbreak ile mümkün olan tüm cihazlardan tüm kısıtlamaları kaldırabilirsiniz.

Jailbreak Avantajları ve Dezavantajları Nedir?

Kısaca, üreticilerin tüm kısıtlamalarından kurtulursunuz ancak büyük bir güvenlik sorunuyla baş başa kalırsınız ve garanti sürecinden mahrum kalırsınız.

Jailbreak rehberimizin sonuna geldik. Burada yazılan hiçbir işlemi sizlere tavsiye etmiyoruz ve bu işlemleri yaparken sorumluluğun tamamen sizde olduğunu belirtmek isteriz. Jailbreak nedir makalemiz gibi hazırladığımız ‘ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır? Ücretsiz Mi?‘ içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.