Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

iPhone Servis Yok Hatası Nasıl Çözülür? – 8 Farklı Yöntem

Zaman zaman karşılaşılan bir sorun olan iPhone servis yok hatası, arama yapmanıza ve mesaj göndermenize engel olur. Peki, böyle bir problemle karşılaştığınızda neler yapmanız gerekir? Aradığınız tüm cevapları rehberimizde bulabilirsiniz.

Apple kullanıcılarının zaman zaman karşılaştığı en can sıkısı problemlerden biri olan iPhone servis yok hatası, telefon araması yapamadığınız veya alamadığınız zamanlarda ortaya çıkar. Kullandığınız operatörün hizmet altyapısı, telefonla ilgili bir donanım sorunu veya yanlış yapılandırılmış bir ayar, şebeke kesintisi yaşamanıza yol açabilir.

Eğer telefonunuzun ekranında iPhone servis yok aranıyor hatası şeklinde bir ibare görürseniz, bilin ki çözmeniz gereken bir sorunla karşılaştınız. Sizler için, problemin gerçekte nerede olduğunu tespit etmenize yardımcı olacak bir sorun giderme kılavuzu hazırladık.

iPhone Servis Yok Hatası Neden Olur?

iphone servis yok hatası

Yukarıda da belirttiğim gibi iPhone servis yok hatası tek bir nedenden kaynaklanmaz. Bu sebeple önce en kolay ve en olası çözümleri deneyerek sorunu gidermeniz gerekir. Şebeke kesintileri, Uçak Modu veya operatör ayarları gibi basit bir ayar değişikliğinden kaynaklanabilir.

Bazı durumlarda iPhone’un hücresel ayarlarının, operatörünüzün sağlayacağı bir yazılım güncellemesi yoluyla güncellenmesi gerekir. Ayrıca son çare olarak telefonunun SIM kartını sıfırlamanız veya değiştirmeniz de lazım gelebilir. Şimdi sorunu çözmemize yardımcı olacağına umduğumuz yöntemlere geçelim.

iPhone Servis Yok Hatası Çözümü

Herhangi bir iPhone ayarını değiştirmeden veya daha fazla zamanınızı alacak yöntemleri uygulamadan önce, bazı basit adımlar iPhone servis yok hatasını hızla çözebilir. Eğer aşağıdaki öneriler sorunuza çare olmazsa, daha kapsamlı çözüm yöntemlerini deneyebilirsiniz.

1. iPhone’u Uçak Modu’na Almadığınızdan Emin Olun

iphone servis yok hatası neden olur

Uçak Modu, hücresel internet ve Wi-Fi hizmetini devre dışı bırakır. iPhone ekranının sağ üst köşesinde, sinyal gücü çubuklarının göründüğü yerden bir uçak simgesi varsa, telefon Uçak Modu’ndadır.

2. Hücresel Veriyi Kapatıp Tekrar Açın

Operatörünüzün zor çektiği veya hiç çekmediği bir yerdeyseniz, şebekenin yeniden hizmete girmesi zor olabilir. Bu durumda iPhone servis yok aranıyor hatası ile karşılaşabilirsiniz. Ayarlar > Hücresel‘i seçin ve Hücresel Veri’nin açık olduğundan emin olun. Açıksa, kapatıp tekrar açın. Ayrıca Uçak Modu’nu açıp tekrar kapatmayı da deneyebilirsiniz.

3. Kapsama Alanında Olduğunuzdan Emin Olun

Kapsama alanı dışında kalan bir alandaysanız, şebeke kesintisi yaşarsınız. Bir binanın alt katlarında, yeraltında veya kırsal bir bölgedeyseniz, iPhone’unuz hizmet veremeyebilir. Telefonunun çekim gücünü öğrenmek için ekranın sağ üst köşesindeki sinyal gücü çubuklarını kontrol edebilirsiniz.

4. iPhone’u Yeniden Başlatın

iphone servis yok hatası çözümü

Uçak Modu’nu açıp kapamaya benzer bir şekilde iPhone’u tamamen yeniden başlatabilirsiniz. Telefonu kapatıp açmak, hücresel bağlantıyı yeniden aktif edeceği için iPhone servis yok hatasını çözebilir.

5. Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

iPhone ayarları, şebeke kesintisi yaşamanıza neden olabilecek şekilde bozulmuş olabilir. Fabrika ayarlarına sıfırlama yapmayı deneyebilirsiniz.

6. SIM Kartı Çıkarıp Tekrar Takın veya Değiştirin

SIM kart, doğru şekilde oturmadığından veya hasar gördüğünden düzgün çalışmıyor olabilir. Hasar olup olmadığını kontrol edin ve üzerine üfleyerek veya pamuklu çubuk veya bezle silerek nazikçe temizleyin, ardından tekrar yuvasına takın.

7. Operatörünüzü Arayın

iphone servis yok hatası 1

Yukarıdaki tüm yöntemleri denedikten sonra bile hala iPhone servis yok hatası alıyorsanız, operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Yalnızca sizi etkileyen bir sorun olabileceği gibi, bölgesel bir arıza da şebeke kesintisine yol açmış olabilir. Türkiye’deki telekomünikasyon firmalarının iletişim bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz:

  • Vodafone: 542
  • Turkcell: 532
  • Türk Telekom: 444 1 444

8. Apple Destek ile İletişime Geçim

Son olarak iPhone’unuzda bir sorun olup olmadığını öğrenmek için Apple Destek ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Zira sorun operatörünüzden ziyade iPhone’unuzun yazılımında veya donanımından da kaynaklanıyor olabilir.

Öğrenince çok şaşıracağınız iPhone bilinmeyen özelliklerine göz atmayı ihmal etmeyin!

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.