Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Öğrenince Çok Şaşıracağınız iPhone Bilinmeyen Özellikleri

iPhone'lar, günlük hayatınızı kolaylaştıracak çok sayıda özelliğe sahip, ancak bazı ipuçları ve püf noktaları herkes tarafından bilinmiyor. Bu içeriğimizde, iPhone deneyiminizi başka bir seviyeye çıkaracak olan harika özellikleri sizlerle paylaşıyoruz.

iPhone bilinmeyen özellikleri ile karşınızdayız! Akıllı telefon devriminin ilk mahsülü olan iPhone’lar, yıllar içerisinde hem kendisini hem de sektörü dönüştürdü. Her model ve güncellemede yeni özellikler kazanan iPhone ailesi, işinizi kısa yoldan halletmenizi sağlayacak çok önemli ipuçlarına sahip. Peki, bunların kaçından haberdarız?

Özellikle Android’den iPhone’a geçtiyseniz, iOS işletim sisteminin tam potansiyelini ortaya çıkarmak ve nimetlerinden sonuna kadar yararlanmak isteyebilirsiniz. Biz de bundan yola çıktık ve deneyiminizi iyileştirmenizi sağlayacak iPhone bilinmeyen özelliklerini sizler için masaya yatırdık.

iPhone Bilinmeyen Özellikleri ve İpuçları

Hemen hemen her iOS uygulamasının bir avuç gizli özelliği olduğundan, bunların hepsini öğrenmek için biraz araştırmak gerekiyor. Üretkenliği, güvenliği / gizliliği ve kişiselleştirmeyi göz önünde bulundurarak, sizler çeşitli iPhone hileleri sıraladık. Dilerseniz vakit kaybetmeden listemize dalış yapalım!

1. iPhone’un Arkasına Dokunarak Ekran Görüntüsü Alın

iphone bilinmeyen özellikleri

iOS 14’teki Arkaya Dokun özelliği ile iPhone’unuzun arkasına hızlı bir çift veya üçlü dokunuşla Denetim Merkezi’ni açabilir, ekran görüntüsü alabilir, erişilebilirliğe özgü eylemleri tetikleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Ek olarak, Kestirmeler uygulaması aracılığıyla çift veya üçlü dokunuş hareketiyle başlatmak istediğiniz uygulamayı da seçebilirsiniz. iPhone 8 veya sonraki modeller için geçerli olan Arkaya Dokun özelliğini açmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

  1. Ayarlar > Erişilebilirlik > Dokunma’ya gidin ve Arkaya Dokun’a dokunun.
  2. Çift Dokunma veya Üç Kez Dokunma’ya dokunun ve bir eylem seçin.
  3. Ayarladığınız eylemi tetiklemek için iPhone’unuzun arkasına iki veya üç kez dokunun.

2. Gizli Albümü Saklayın

iphone hileleri

iPhone, belirli fotoğrafları ve videoları gizlemenizi sağlar. Fakat ufak bir ayarlama yapmadığınız takdirde saklamak için içine attığınız Gizli Albüm, fotoğraflar klasöründe herkese açık olarak görülebilir. Eğer gizlediğiniz fotoğraflarınızın herhangi bir tarafından kolayca keşfedilmemesini istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

iPhone veya iPad’inizde Ayarlar uygulamasını açın. Ardından Fotoğraflar‘a tıklayın ve Gizli Albüm seçeneğini devre dışı bırakın. Artık Gizli Albüm, fotoğraflar uygulamasının Albümler sekmesinde görünmeyecek.

3. Safari’de Otomatik Oynatılan Videoları Devre Dışı Bırakın

iphone bilinmeyen özellikleri 2

Otomatik oynatılan videolar yalnızca dikkatinizi dağıtmakla kalmaz, aynı zamanda internet hızınızı da yavaşlatır. Ayrıca pilinizi tüketmesi ve bol miktarda mobil veri harcaması da cabası.

Safari’de otomatik oynatmayı kapatma seçeneği, ne Safari uygulamasında ne de Safari ayarlarında bulunmadığı için iPhone bilinmeyen özellikleri arasında yer alıyor.

Ayarlar -> Erişilebilirlik -> Hareket seçeneğine gittikten sonra en altta bulunan Video Önizlemelerini Otomatik Oynat’ı kapatın.

4. Mesaj Efektlerini Otomatik Oynatmayı Kapatın

iphone mesaj efektleri

iMessage’daki ekran efektlerinin otomatik olarak oynatılmasını istemiyorsanız, bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz. Özellikle pil ömrünü korumak istediğiniz zamanlarda metin efektlerini kapatmak hayat kurtarıcı olabilir. İşte nasıl yapacağınız:

Ayarlar -> Erişilebilirlik -> Hareket seçeneğine gittikten sonra Mesaj Efektlerini Otomatik Oynat’ı kapatın.

5. Belirli Sohbetlerin Uyarılarını Gizleyin

iphone ipuçları
iPhone bilinmeyen özellikleri ile cihazınızı daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Özellikle reklam veya bilgilendirme amaçlı gönderilen firma mesajları çoğu zaman can sıkıcı olabiliyor. Neyse ki, bildirim bombardımanından kurtulmak için yapabileceğiniz bir şey var. iMessage, size her sohbet için uyarıları gizleme esnekliği sunar. Bu sayede bir konuşma dizisinin bildirimlerini devre dışı bırakabilir veya etkinleştirebilirsiniz.

iPhone veya iPad’deki Mesajlar uygulamasına gidin. Bildirimlerini kapatmak istediğiniz bir sohbete tıklayın. Yukarıdaki isme tıkladıktan sonra Uyarıları Gizle seçeneğini aktif hale getirin. İkinci bir yol olarak, sohbetin üzerine uzun basabilir ve açılan seçeneklerden Uyarıları Gizle’ye dokunabilirsiniz.

6. Safari Sekmelerini Otomatik Olarak Kapatın

safari sekmelerini otomatik kapatma

Çoğu kullanıcı, Safari‘den çıkarken açılan sekmeleri kapatmayı unutabiliyor. Hal böyle olunca zamanla koca bir sekme yığını oluşabiliyor. Günler hatta aylarca açık kalan bu pencereleri manuel olarak kapatmanın hızlı bir yolu olsa da, çoğu kez bu özellik es geçiliyor. Bu nedenle sekmeleri otomatik kapatmak daha akılcı bir çözüm olabilir.

Ayarlar -> Safari -> Sekmeleri Kapat’a gidin. Öngörülen süreden sonra sekmelerin otomatik olarak kapatılması için Bir Gün Sonra, Bir Hafta Sonra veya Bir Ay Sonra seçeneklerinden birini etkinleştirin.

7. İki Parmak Dokunuşu ile Mesajları Yönetin

iphone bilinmeyen özellikleri neler

Mesaj kutunuzu organize etmek sıkıcı bir iş olmakla birlikte, bunu inanılmaz kullanışlı olan iki parmak dokunuşu ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Mesajlar uygulamasını açın. Seçmek için iki parmağınızla bir sohbete dokunun. Daha fazla konuşma dizisi seçmek için parmağınızla yukarı / aşağı kaydırabilirsiniz. İstediğiniz sohbetleri seçtikten sonra onları okundu olarak işaretleyebilir veya hepsini silebilirsiniz.

8. Üç Parmak Hareketi ile Kes, Kopyala ve Yapıştır

ios gizli özellikler

iPhone bilinmeyen özellikleri listemize devam ediyoruz. Üç parmak hareketi, bir cümleyi veya metni kesmeyi, kopyalamayı ve yapıştırmayı inanılmaz derece basit hale getirir.

Metninizi seçtikten sonra kopyalamak için üç parmağınızla sıkıştırın. Ardından, kesmek için kopyalama hareketini iki kez tekrarlayın (üç parmağınızla iki kez sıkıştırın) metini yapıştırmak isterseniz, tek yapmanız gereken üç parmağınızı ekrana koyup birbirinden ayırmaktır.

Geri alma / yineleme hareketi de aynı derece basit. İşlemi geri almak için üç parmağınızla sola kaydırabilir veya telefonu sallayabilirsiniz. Eğer işlemi tekrarlamak istiyorsanız, üç parmağınızla sağa kaydırabilirsiniz.

9. Düğmeleri Kullanmadan Ekran Görüntüsü Alın

assistive touch

Erişebilirlik ayarları sayesinde ses ve ana ekran düğmelerini kullanmadan iPhone’da ekran görüntüsü alabilirsiniz. Bunun için; Ayarlar -> Erişilebilirlik -> Dokunma -> AssistiveTouch seçeneğine gidin ve etkinleştirin. Ardından Tek Dokun bölümünde Ekran Resmi‘ni seçin. Artık ekran görüntüsü almak için AssistiveTouch düğmesine dokunmanız yeterli olacaktır.

10. iPhone’unuzu Büyüteç Olarak Kullanın

iphone büyüteç olarak kullanma

iPhone bilinmeyen özelliklerinden oluşan listemizin son basamağında yine bir erişilebilirlik ipucu var. Eğer bir metni veya bir cismi daha yakından görüntülemek istiyorsanız, iPhone’unuzun kamerasını büyüteç olarak kullanabilirsiniz. Ayarlar -> Erişilebilirlik -> Büyüteç’e giderek özelliği etkinleştirebilirsiniz.

Listemizde yer verdiğimiz iPhone bilinmeyen özellikleri bunlar. Elbette daha öğrenebileceğiniz pek çok iPhone hilesi ve ipucu bulunuyor. Fakat yukarıdaki özellikler bile cihazınızı eskisinden daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır. Soru, görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.