Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

iPhone Neden Isınır? iPhone Isınma Sorunu İçin Çözümler

Gelişen mobil işlemcilerle birlikte iyice yaygınlaşan aşırı ısınma sorunları başımıza bela oldu. Peki, iPhone neden ısınır ve bu ısınmayı önlemek için neler yapılabilir? Tüm detaylarıyla açıklıyoruz.

Tüm Apple kullanıcılarının merak ettiği o soruyu cevaplıyoruz: iPhone neden ısınır? Bu ısınma sorununun önüne geçmek için yapabileceğimiz şeyler neler? Telefonlarımızı o kadar çok elimizde tutuyoruz ki, artık ısı değişimlerini hemen sezebiliyoruz. Bu sıcaklık değerleri mevsime ve iklime göre değişse de, iPhone’unuzun aşırı ısındığını hemen anlayabilirsiniz.

iPhone ısınma sorunu genellikle normal karşılansa da, bazı durumlarda aşırı sıcak telefonlar insanın canını sıkabiliyor. Aşırı ısınan telefonlar yalnızca eskiler değil, yenilerden de oluşuyor. Ülkemizde bir hayli popüler olan iPhone 11 ısınmasıyla bilinse de, iPhone 14 Pro Max gibi üst düzey modellerde bile yüksek sıcaklık sorunlarıyla karşılaşabiliyoruz. Siz de iPhone’unuzun çok sıcak olduğunu düşünüyorsanız, sakin olun ve okumaya devam edin.

iPhone Neden Isınır?

iPhone’un aşırı ısınması genellikle işlemcinin aşırı ısınmasının bir yan etkisi olarak karşımıza çıkıyor. Telefonunuzun kalbi olan işlemci, özellikle yeni bir telefonda çok fazla işlem yapıyor. Cihazınızı sıfırladığınızda veya ekran değişimi sonrasında da aynı durum geçerli. İşlemcinin her şeyi yerli yerine oturtmak için ekstra sıkı çalışması gerekiyor. Ayrıca havanın çok sıcak olması, çok fazla uygulama çalıştırmak, batarya sorunları ve iOS hataları da aşırı ısınma sorunu yaratabiliyor.

iPhone Neden Isınır? iPhone Isınma Sorunu İçin Çözümler

Hatta, iPhone’unuz fazla ısındığında kendi iyiliği için soğuma moduna geçiyor. Bu, telefonunuzu doğrudan sıcak güneşin altında tuttuğunuzda, park edilmiş bir arabada unuttuğunuzda veya sıcak bir ortamda sürekli olarak aşırı kullandığınızda meydana gelir. Soğuma modunda aşağıdaki belirtilerden birini, bir kısmını veya tamamını yaşayabilirsiniz. iPhone’unuz ısındıkça ve sıcaklığı artmaya devam ettikçe durum daha da kötüleşir.

 • Telefon prize takılıyken bile şarj olmuyor veya çok yavaş şarj olabiliyor. Buna kablosuz şarj da dahildir.
 • Eğer varsa, zayıf bir sinyal alacaksınız. Hala acil durum aramaları yapabileceğinizi unutmayın.
 • Telefonunuzun genel performansı yavaş olacaktır. Bu özellikle grafik açısından zengin uygulamalar için geçerlidir.
 • Siyah bir sıcaklık uyarısı belirecek ve şunu söyleyecektir: “iPhone’un kullanılabilmesi için soğuması gerekiyor”.
 • Navigasyon kullanıyorsanız uyarı alacaksınız ve navigasyon yalnızca ses ile devam edecektir.
 • Eğer kameranızı kullanmakta ısrar ederseniz flaşınız çalışmayacaktır.
 • Son olarak ekran karartılacak, hatta siyaha dönecek.

iPhone Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone Neden Isınır? iPhone Isınma Sorunu İçin Çözümler

Siz de kendi kendinize “iPhone neden çok ısınır?” diye soruyorsanız, yalnız değilsiniz. Ancak, bunun iPhone’a özgü bir sorun olmadığını unutmayın. Evet, iPhone ısınıyor ancak Android telefonlar da ısınıyor. Bu mobil cihazlarımız son zamanlarda bir hayli güçlü hale geldiği için, işlemcilerin yoğun yükler altında yüksek sıcaklıklara ulaşması kaçınılmaz hale geliyor.

Yukarıda, iPhone neden ısınır sorusunun cevaplarını sizlere açıklamaya çalıştık. Peki, ısınma sorununun sebeplerini artık biliyoruz ancak çözümleri neler? Gelin, iPhone soğutmak için izleyebileceğiniz adımlara bir bakalım:

 • Telefon kılıfınızı bir süreliğine çıkarın.
 • Kısa bir süreliğine telefonunuzu kapalı tutun.
 • Telefonunuz şarj halinde kullanıyorsanız, telefonunuzu bir süreliğine şarjdan çıkarın.
 • Telefonunuzu güneş altında kullanmaktan kaçının.
 • Park edilmiş arabalarda sıcaklık hızla yükseldiğinden iPhone’u arabada bırakmayın.
 • GPS navigasyonu, yoğun grafikli oyunlar oynamak, sohbetlerde ağır video dosyalarını paylaşmak ve iPhone’unuzda film izlemek gibi işlemciyi yoğun kullanan etkinlikleri durdurun.
 • Bluetooth’u kullanmayı bırakın.
 • Kısa süreliğine uçak modunu açın.
 • Apple’ın orijinal kablosunu kullandığınızdan emin olmak için şarj kablolarınızı kontrol edin.

Önemli Not: Dokunulmayacak kadar sıcak olan iPhone’unuzu serinlemek için asla dondurucuya, buzdolabına veya klimaların önüne koymayın. Böyle bir ortamda ani sıcaklık değişimi ve nem, cihazın iç aksamlarına zarar verebilir.

Bu kısa süreli önlemler iPhone’un sıcaklığını azaltmazsa, iPhone’un aşırı ısınma sorununu çözmek için daha derin sorun giderme işlemleri yapılması gerek. Bunlara ise aşağıda değindik.

1- Arka Planda Uygulama Yenilemeyi Kapatın

iPhone Neden Isınır? iPhone Isınma Sorunu İçin Çözümler

Aşırı ısınan iPhone veya pil durumlarında arka plan yenilemeyi kapatmanız önerilir. Telefonunuzun aşırı ısınmasını önlemek için, çok fazla kullanılmayan veya önemsiz uygulamalar için arka planda yenilemeyi seçerek durdurabilirsiniz.

 • Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenileme‘ye gidin.
 • Bu kısımdan gereksiz uygulamaların tümünü kapatın.

2- Aralıksız Oyun Oynamayın

iPhone Neden Isınır? iPhone Isınma Sorunu İçin Çözümler

iPhone neden ısınır diyenlerin birçoğunun gözden kaçırdığı oyun oynama konusuna da değinmek isteriz. Oyunları çok uzun süre oynamak cihazın işlemcisini ve pilini aşırı tüketerek cihazın ısınmasına neden olur. Bu nedenle, grafik ağırlıklı oyunları çok uzun ve aralıksız oynamaktan kaçının.

3- iOS’u Güncelleyin

iPhone Neden Isınır? iPhone Isınma Sorunu İçin Çözümler

Ayrıca iOS’u güncellemek, iPhone ısınma sorununun üstesinden gelmenize de yardımcı olabilir. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme > Mevcut güncellemeyi indirin ve yükleyin seçeneklerine tıklayarak son sürüm işletim sistemini kurabilirsiniz.

4- Tüm iPhone Ayarlarınızı Sıfırlayın

iPhone Neden Isınır? iPhone Isınma Sorunu İçin Çözümler

Son olarak, iOS güncellemesi de iPhone aşırı ısınma sorununu çözemezse, iPhone’unuzda yer alan ‘Tüm Ayarları Sıfırla‘ seçeneğini deneyin. E-postalar, metinler, videolar, müzik ve fotoğraflar gibi kayıtlı verileriniz silinmez. Yalnızca Wi-Fi, Bluetooth, Gizlilik, Genel, Sesler, Parlaklık, Duvar Kağıdı ve Bildirimler için kişisel tercihleriniz sıfırlanır.

Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla seçeneğine gidin. Ardından Apple şifresini girin. Telefonunuz yeniden başlatılacak ve her şey eskisi gibi olacak.

Bu içeriğimizde, “iPhone neden ısınır” sorusunu yanıtladık ve ısınma sorununu giderecek çözüm yöntemlerini derledik. iPhone’un aşırı ısınma sorununu fark ettiğiniz anda, cihazın üzerindeki stresi azaltmak için yoğun veri kullanımını ve CPU yoğun etkinlikleri durdurun. Daha sonra telefonunuzu güneş ışığından ve diğer ısı üreten ortamlardan koruyun. Son olarak, ortalama sıcaklığı korumak ve iPhone’un aşırı ısınma sorununu düzeltmek için yukarıda belirtilen yöntemleri izleyin.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.