iPhone 13 Alabilmek İçin Çalışmanız Gereken Gün Sayısı Ne Kadar?

Özellikleri ve tasarımıyla göz dolduran iPhone 13, Türkiye fiyatıyla adeta cep yakıyor. Peki, yeni bir iPhone satın almak için çalışmanız gereken gün sayısı ne kadar merak ediyor musunuz? Cevabınız evetse, haberimize geçelim.

Picodi sitesi, yeni bir iPhone satın almak için kaç gün çalışmanız gerektiğini hesaplamak için, iPhone 13 Pro modelinin fiyatlarını ve çeşitli ülkelerdeki ortalama gelirleri karşılaştı. Ortaya çıkan sonuç ise gerçekten sinir bozucu.

Apple tarafından yapılan açıklamaya göre 128GB depolamalı iPhone 13 Pro, ülkemizde 15.999 TL gibi bir telefon için son derece ütopik olan bir fiyattan satılacak. Bu parayı vermenize rağmen kutuda ne şarj aleti ne de kulaklık görmeyeceksiniz. Bildiğiniz gibi Apple, çevresel duyarlılıklar sebebiyle bu ürünleri kutu içeriğinden kaldırmıştı.

iPhone 13 Pro Türkiye Fiyatı 15.999 TL Olarak Açıklandı

iPhone 13 fiyatı

Şimdi cevabının peşinde olduğumuz soruya dönelim: Yeni bir iPhone almak için kaç gün çalışmanız gerekiyor? Picodi’nin Numbeo verilerinden derlediği rapora göre Türkiye’deki ortalama gelir 3.629 TL. Bu da, Türkiye’de yaşayan bir vatandaşın iPhone 13 Pro alabilmesi için 92,5 gün çalışması gerektiği anlamına geliyor. Tabii kazandığı bütün parayı iPhone için harcadığını varsayarsak, ki bu da imkansız.

Yeni Bir iPhone İçin En Fazla Çalışması Gereken Ülke Türkiye

iphone 13 türkiye fiyatları

Geçen seneye göre yeni bir iPhone için 11,3 gün daha fazla çalışmanız gerekiyor. iPhone 13 Pro modelinin 128GB’lık versiyonunun gümrüğe giriş fiyatı 7.449 TL (yaklaşık 883 dolar). Yüzde 18 KDV, yüzde 50 ÖTV, yüzde 10 TRT payı ve yüzde 1 de Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın payı hesaba katıldığında karşımıza 7.196 TL‘lik bir vergi çıkıyor. Böylece telefonun toplam fiyatı 15.999 TL oluyor.

Listeye bir de tersten bakalım. Bir İsviçreli, sadece 4,4 gün çalışarak kendisine yeni bir iPhone modeli satın alabiliyor. Ortalama bir Amerikalı için bu süre 5,9 iken, bir Avustralyalı için de 6,4 gün. Bu anlamda en kötü sonuç 92,5 gün ile Türkiye’ye ait. Filipinler ve Brezilya, sırasıyla 90,2 ve 79,2 gün çalışma süresi ile Türkiye’nin hemen arkasından geliyor.

Avatar of Berk Baylançiçek
Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Daha önce Tamindir, Webtekno ve SDN gibi sitelerde içerik editörlüğü yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol