IP Adresi Değiştirmenin 4 Kolay Yolu

Bu içeriğimizde, Mac, iOS, Windows ve Android cihazlarda IP adresinizi değiştirmenizi sağlayacak dört farklı kolay yolu sizlerle paylaşıyoruz.

Hem güvenli bir internet deneyimi hem de erişimi olmayan web sitelerine / servislere girmenin birincil yolu, IP adresinizi değiştirmekten geçer. Son derece kolay olan bu yöntem, suç teşkil etmeyen eylemler için kullanmadığınız takdirde tamamen yasaldır.

Bilgisayarınızın ve telefonunuzun çeşitli IP adresi türleri vardır. Biz bu içeriğimizde sizi farklı bir ülkedeymişsiniz gibi gösteren IP değiştirme yollarına göz atacağız.

IP degistirme

IP adresinizi 5 dakikadan kısa sürede değiştirmenin dört basit yolu vardır. Bunun için bir proxy sunucusu veya VPN‘den faydalanmak, yalnızca IP adresinizi geçici olarak değiştirmenin değil, aynı zamanda gizliliğinizi de korumanın en iyi yoludur.

IP adresinizi ekstra bir gizlilik özelliği olmadan değiştirmek istiyorsanız, tercih ettiğiniz IP’yi manuel olarak girebilir veya cihazınıza otomatik olarak yeni bir tane alması için komut verebilirsiniz.

Bununla birlikte IP adresinizi değiştirmenin, cihazınızda kullanmakta olduğunuz internet tabanlı hizmetleri veya programları geçici olarak kesintiye uğratacağını unutmamanız gerekiyor, ancak bunun herhangi bir zararının olmadığını, yalnızca bir anlık Wi-Fi kesintisi yaşamaktan farksız olduğunu belirtelim. İşte karşınızda IP adresi değiştirmenin dört kolay yolu.

1- IP Adresinizi Bir VPN veya Proxy Sunucusuyla Değiştirin

VPN servisleri IP degistirme

Bunu yaptığınızda otomatik olarak seçtiğiniz ülkeden farklı bir IP adresiniz varmış gibi görünmenizi sağlayacaktır. Sadece tercih ettiğiniz VPN uygulamanızı açın ve Türkiye’den başka herhangi bir ülkeyi seçin. Bunu yaparak sadece 30 saniyeden daha kısa bir sürede IP adresinizi değiştirebilirsiniz.

Tarayıcı tabanlı VPN’ler ve proxy’ler, bağımsız VPN uygulamalarından çok daha kullanışlıdır. Bir proxy kullandığınızda, görünen IP adresinizi de değiştirir. Chrome, Firefox ve Brave Browser‘ın tümü, kendiniz deneyebileceğiniz kendi proxy sürümlerine ve tarayıcı tabanlı VPN‘lere sahiptir.

iPhone veya Android cihazınızda bir VPN kurmak, telefonunuza başka bir uygulama yüklemek kadar kolaydır. Size nacizane tavsiyem, ücretsiz VPN servislerinden mümkün mertebe kaçının. Zira alacağınız deneyim, hiçbir şekilde kötü amaçlı yazılım riskine değmez. Bunlar yerine uygun fiyatlı olan VPN’leri tercih edebilirsiniz.

2- Router’ınızın Fişini Çekin

modem

Yeni bir IP adresi almanın en kolay ve en hızlı yolu, bir IP kontrol sitesi aracılığıyla IP adresinizin ne olduğunu görmek, ardından yönlendiricinize gitmek ve en az beş dakika boyunca fişini çekmektir. ISS’nizin genel olarak IP adreslerini yenilemesinin normalde ne kadar sürdüğüne bağlı olarak birkaç dakika daha uzun sürebilir. Tekrar taktıktan sonra, IP adresinizin değiştiğinden emin olmak için web sitesini yenileyin.

Esasen burada yaptığınız şey, yönlendiricinizin IP atama bölümünün cihazınızı “unutmasını” sağlamaktır. Böylece cihazınıza yeni gelen biri gibi davranıp ona yeni bir adres verir, ancak bazen birden fazla deneme gerektirebilir ve bazı durumlarda yönlendiriciyi gece boyunca kapalı bırakmanız gerekebilir.

Modeminizden ayrı bir yönlendiriciniz varsa, modemi ve yönlendiriciyi fişten çekmeniz, 5 dakika kadar kapalı bırakmanız, ardından önce modemi, ardından yönlendiriciyi açmanız gerekebilir.

3- IP Adresinizi Otomatik Olarak Güncelleyin

IP adresi otomatik değiştirme

Mac, iOS, Windows ve Android platformlarında IP adresinizi otomatik olarak güncellemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • MacOS: Ekranınızın sol üst köşesindeki Apple simgesine tıklayın. Ardından Sistem Tercihleri‘ne, oradan da ‘a ve Gelişmiş‘e tıklayın. Bir sonraki ekranın üst kısmında, TCP/IP‘yi ve ardından pencerenin sağ tarafındaki DHCP Lease Yenile düğmesine basın.
  • iOS: Ayarlar‘a gidin, ‘a dokunun ve şu anda bağlı olduğunuz kablosuz ağı seçin. IPv4 adresi bölümünün altında, IP’yi Yapılandır‘a ve ardından Otomatik‘e dokunun .
  • Windows 10: Win+R tuşlarına aynı anda basın. Bunu yaptığınızda Çalıştır kutusu açılacak. cmd yazdıktan sonra Enter tuşuna basın. Bu komut istemini açar. ipconfig /release istemi komutunu (boşluk dahil) girdikten sonra Enter tuşuna basın. Bazı metinler yakınlaştırılacaktır. Durduğunda, ipconfig /renew yazın ve tekrar Enter’a basın. Ardından komut isteminizi kapatın.
  • Android: Ayarlar‘a gidin, Bağlantılar‘a ve ardından Wi-Fi‘ye dokunun. Buradan, şu anda bağlı olduğunuz ağa dokunun. Ağın sağındaki dişli şeklindeki simgeye basın. IP adresiniz burada görüntülenir. Bağlı olduğunuz ağa basılı tutup Unut seçeneğini kullanın. Telefonunuz Wi-Fi ağını unutacak ve bağlantısı kesilecektir. Ardından ağınıza yeniden bağlandığınızda size yeni bir IP adresi verilecektir.

4- IP Adresinizi Manuel Olarak Değiştirin

  • MacOS: Sistem Tercihleri‘ne gidin ve ‘a tıklayın . Ağ Bağlantısı, ardından Yapılandırma IPv4‘e basın. Daha sonra Elle‘yi seçin ve istediğiniz IP’yi yazın.
  • iOS: Ayarlar‘a gidin , Wi-Fi‘ye ve ardından ‘a dokunun . IPv4 adresi bölümünün altında, IP’yi Yapılandır‘a dokunun . Kullanmaya çalıştığınız IP adresini manuel olarak yazın.
  • Windows: Yönetici hesabınızdan çalıştığınızdan emin olun ve Başlat‘ı tıklayın , ardından Denetim Masası‘na gidin. Buradan, Ağ Bağlantısı‘na ve ardından yerel alan bağlantınıza tıklayın. Daha sonra, Özellikler’i ve ardından TCP/IP‘yi tıklayın. Buradan yeni IP adresinizi manuel olarak girebilirsiniz.
  • Android: Ayarlar‘a gidin, Bağlantılar‘a ve ardından Wi-Fi‘ye dokunun . Buradan, şu anda bağlı olduğunuz ağa dokunun. Ağın sağındaki dişli şeklindeki simgeye dokunun. IP adresiniz burada görüntülenecektir, ancak ekranın alt kısmına gidin ve Gelişmiş‘e ve ardından IP Ayarları‘na dokunun. Statik‘i seçin. Bir sonraki ekran, seçtiğiniz IP adresini manuel olarak yazmanıza izin verecektir.
blank
1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği 2 yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol