Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

iOS 16 iPhone 11 Ekran Sorunu İçin Çözüm Önerileri

iPhone'larını iOS 16'ya güncelledikten sonra dokunmatik ekranlarının düzgün çalışmadığından şikayet eden çok sayıda kullanıcı bulunuyor. Peki, bu sorunun bir çözümü var mı? Rehberimizdeki yöntemleri uygulayarak bu problemi gidermeyi deneyebilirsiniz.

Yakın zamanda önce uyumlu iPhone modelleri için indirmeye sunulan iOS 16 ekran sorunu ile gündemde. Güncellemeyi telefonlarına indiren ve yükleyen çok sayıda kullanıcı, kaydırma ve dokunma işlevlerinin düzgün çalışmadığından şikayetçi. Bazı kişiler, sayfa geçişleri ve dokunmaların oldukça yavaş gerçekleştiğini bildirdi. Sosyal medya ve forumlara iletilen raporlar, bu sorunun en fazla iPhone 11‘de yaşandığını gösteriyor.

Apple, iOS 16 ekran sorunu için henüz resmi bir açıklama ya da çözüm önerisi paylaşmadı. Her büyük güncelleme, beta aşamalarında kapsamlı testlerden geçse de, herkes için yayınlandıktan sonra bazı sıkıntılı durumlara yol açabiliyor. Bunu geçmişteki iOS güncellemelerinde de sık sık görmüştük. Eğer iOS 16 yükledikten sonra ekranınız eskisi gibi düzgün çalışmıyorsa, telefonum bozuldu mu diye endişelenmenize gerek yok. Zira sorun, büyük olasılıkla güncellemeden kaynaklanıyor.

Peki, bu problemle karşılaşırsanız ne yapabilirsiniz? Ne yazık ki iPhone’u yeniden başlatmak veya resetlemek gibi basit çözümler işe şu aşamada işe yaramıyor. Fakat hemen aşağıda sizlerle paylaştığımız 3 yöntemi uygulayarak, iOS 16 dokunmak ekran sorununu çözmeyi deneyebilirsiniz.

iOS 16 Ekran Sorunu İçin Geçici Çözümler

1- İlk Dokunma Konumunu Kullanın

ios 16 dokunmatik ekran sorunu

iOS 16 güncellemesinden sonra meydana gelen bu can sıkıcı sorunu geçici olarak gidermek için iPhone Erişilebilirlik özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Eğer Dokunmatik ekran kullanmayla ilgili sorun yaşıyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek ekranın dokunmalara yanıt verme şeklini değiştirebilirsiniz:

 1. Ayarlar‘ı açın ve Erişilebilirlik sekmesine tıklayın.
 2. Dokunma‘ya basın, ardından Dokunma Kolaylıkları seçeneğine gidin.
 3. Dokunma Yardımı’ndaki İlk Dokunma Konumunu Kullan‘ı seçin.
 4. Ekranın altında görülen Kaydırma Hareketleri seçeneğini açın.
 5. Gerekli Hareket altında Standart‘ı seçin.

2- iOS 16 Güncellemesini Yeniden Yükleyin

ios 16 ekran sorunu

iPhone dokunmatik ekran sorunu çözümü için iOS 16 güncellemesini bilgisayar veya Mac kullanarak yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır:

 1. iPhone’umu Bul‘u devre dışı bırakın.
 2. iPhone’u Mac veya Windows bilgisayara bağlayın.
 3. Finder veya iTunes kullanarak iPhone’u yedekleyin.
 4. iPhone’u geri yükleyin ve ekrandaki talimatları izleyin (mevcut iOS sürümü bu süreçte yeniden yüklenecektir).

3- iOS 15’e Geçin

iOS 16 iPhone 11

Bazı kullanıcılar, iOS 15’e geri döndükten sonra ekran sorununun çözüldüğünü aktardı. Eğer yukarıdaki yöntemler işinize yaramadıysa, eski sürüme dönüş yapmayı düşünebilirsiniz.

 1. iPhone’da eski sürüme geri dönmek için cihazı bir Lightning – USB kablosu aracılığıyla bir Mac veya Windows bilgisayara bağlayın.
 2. Başlamadan önce cihazınızı yedekleyin.
 3. Uygun iOS 15.6.1 ipsw dosyasını ipsw.me adresinden indirin.
 4. İndirdiğiniz dosyayı kullanarak iPhone geri yüklemesini gerçekleştirin.

iOS 16 ekran sorununu düzeltmeyi başardınız mı? Soru, görüş ve çözüm önerilerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.