Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

İnternet Şifresi Nasıl Değiştirilir? İnternet Modemin Şifresini Değiştirme

Evdeki internet şifresi nasıl değiştirilir? Hangi internet sağlayıcısı veya modemi kullanıyor olursanız olun, modem parolanızı nasıl değiştirebileceğinizi tüm detaylarıyla ve resimli olarak anlattık.

İnternet şifresi nasıl değiştirilir? Ev internetinizin güvenliğini sağlamak istiyorsanız, varsayılan şifreyi değiştirmeniz çok önemli. Her ay düzenli olarak faturasını ödediğiniz internetinizi başkalarının da kullanmasını istemiyorsanız, beş dakikanızı ayırarak güçlü bir şifreye geçiş yapmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Süreç tüm modem markaları için farklı gibi görünse de, aslında yapacağınız işlemler hemen hemen aynı.

Modem şifrenizi güncellemek, internet bağlantınızı ve bağlı cihazlarınızı korumak için çok önemlidir. Tıpkı yeni bir eve taşındıktan sonra ön kapınızın kilidini değiştirmek gibi düşünebilirsiniz. Şifrenizi unuttuğunuz durumlarda modeminize reset atarak varsayılan şifrenize geri dönebileceğiniz için şifre unuttum derdi de yaşamayacağınızı belirtelim.

Ev İnternet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Genellikle 192.168.0.1 veya 192.168.1.1 olan IP adresinizi web tarayıcınızın arama kısmına yazın. Burada size panel için kullanıcı adı ve şifre sorulacak. Genellikle hem kullanıcı adı hem şifre “admin” oluyor. Buradaki varsayılan giriş bilgilerinizi modeminizin üzerinde bulabilirsiniz. Panele giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli:

1- Wireless (kablosuz) Bölümüne Girin

3 1

Türk Telekom, Kablo Net, Vodafone veya Turk Net gibi farklı markalar kullanıyor olsanız bile, modem arayüzüne girdiğiniz andan itibaren Wireless, Kablosuz veya Kablosuz Ağ Ayarları gibi bir seçenek görmeniz gerek. Bu seçeneğe tıklayın.

2- Wireless Security (Kablosuz Ağ Güvenliği) Bölümüne Tıklayın

4

Wireless menüsünün altında yer alan Wireless Security veya Kablosuz Ağ Güvenliği isimli ayar bölümüne tıklayın. Bu bölümde Password veya Şifre bölümünü göreceksiniz. Orada varsayılan şifrenizi göreceksiniz. Varsayılan şifreyi silerek yeni şifrenizi buraya girin. Mutlaka ama mutlaka büyük ve küçük harf, noktalama işaretleri ve bazı özel işaretler içeren zor bir şifre tercih edin.

3- WiFi Şifreleme Türünü Ayarlayın

5

Wifi Şifreleme türünü ise “WPA2” olarak seçtiğinizden emin olun. WEP, WPA ve WPA2 ismiyle üç farklı güvenlik yöntemi (Security Mode) göreceksiniz. Bunlardan en sık kullanılanı ve en güvenli olanı WPA2 olduğu için onu seçmeniz bir hayli önemli. Birçok güncel teknoloji için bu güvenlik yöntemi zorunlu olduğu için başka bir ayar seçtiğiniz zaman sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

4- WiFi İsminizi Değiştirin

6 1

Şimdi Basic Wireless Settings veya Basit Kablosuz Ayarları gibi bir isimle göreceğiniz bölümden WiFi isminizi değiştirin. Hackerların veya şifrenizi çalmak isteyen kötü niyetli kişilerin dikkatini kolayca çekmemek için ve diğer WiFi ağlarından ayrılmanız için ağ isminizi de değiştirin. Şifreniz ile ilgili ipucu içermeyecek bir şekilde isminizi değiştirebilirsiniz.

5- Yeni Şifrenizi Kaydedin

7

Son olarak, genellikle sağ altta bulunan Save Settings veya Ayarları Kaydet gibi bir isimle göreceğiniz kayıt butonundan bu işleminizi tamamlayın. Tebrikler, modem şifrenizi ve isminizi başarıyla değiştirdiniz.

Vodafone İnternet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Vodafone Internet Sifresi Nasil Degistirilir

Artık “ev internet şifresi nasıl değiştirilir” biliyorsunuz. Yukarıdaki genel yöntemin aksine, Vodafone internet şifresi değiştirme biraz daha basit. Yine 192.168.1.1 ile panel ekranına geliyorsunuz. Bu kez, hem kullanıcı adı hem şifreni yerine “vodafone” yazıyorsunuz ve panele giriyorsunuz. Karşınıza “Kolay Kurulum” ekranı gelecek. Buradan hem şifrenizi hem de WiFi adınızı anında değiştirebilirsiniz. Uygula’ya bastıktan sonra işlem tamam.

Türk Telekom İnternet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Turk Telekom Internet Sifresi Nasil Degistirilir

Peki, ülkemizde en çok kullanılan internet sağlayıcısı olarak Türk Telekom internet şifresi nasıl değiştirilir? Yukarıda anlattığımız genel yöntem ile şifrenizi değiştirebilirsiniz ancak biraz daha eski bir modem kullanıyorsanız, farklı bir arayüz göreceksiniz. Bu kez kullanıcı adı “admin” ancak şifre kısmı “ttnet” veya “turktelekom” olacak. Giriş yaptıktan sonra Bağlantı Durumu > Kablosuz > Şifre > Uygula diyerek şifrenizi değiştiriyorsunuz.

TTNet Modem Arayüz Şifresi Öğrenme

Panel ID Ogrenme

Windows Tuşu + R tuşlarına aynı anda basın. Arama yerine “CMD” yazın ve Enter’a basın. Karşınıza gelen ekrana “ipconfig” yazın ve Enter’a basın. Karşınıza birçok yazı gelecek ancak sizin için önemli olan kısım “Varsayılan Ağ Geçidi” olacak. Onunu karşısındaki adres ile modem arayüzüne girebilirsiniz.

Modem MarkasıArayüz IP’siKullanıcı AdıŞifre
Airties 192.168.1.1
192.168.1.2
adminttnet veya 1234 veya turktelekom veya superonline
Huawei192.168.1.1
192.168.1.2
adminttnet veya 1234 veya turktelekom veya superonline
TP-Link192.168.1.1
192.168.1.2
adminttnet veya 1234 veya turktelekom veya superonline
ZyXEL192.168.1.1
192.168.1.2
adminttnet veya 1234 veya turktelekom veya superonline

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.