Intel, Metaverse İçin LAN Tabanlı Özel Yazılım Geliştirecek

Metaverse yaygınlaştıkça donanım gereksinimi de artacak. Intel bu teknolojiye doğru bir adım atma kararı aldı ve rakip şirketler de dahil olmak üzere cihazlar arasında bilgi işlem gücünü paylaşma yeteneğini duyurdu.

Geçtiğimiz gün yayınlanan konferans sırasında Intel, metaverse lansmanının donanım tarafı hakkında birkaç ayrıntı paylaştı. İnternet 2.0‘ın sanal dünyaları, donanımımızı düşündüğümüzden daha fazla kullanacak. Bununla başa çıkmak için cihazlar, rakipler tarafından üretilenler de dahil olmak üzere özel yapım işlemcilerin işleme gücünden yararlanabilecek.

Intel‘in mimari, grafik ve yazılım bölümünün baş mimarı ve kıdemli başkan yardımcısı Raja M. Koduri, şirketin yerel bir ağdaki cihazlar arasında görevleri dağıtabilen bir yazılım üzerinde çalıştığını açıkladı. Bu, bir cihazın sağlayabileceğinden daha fazla bilgi işlem gücüne ihtiyaç duyulduğunda ve ağdaki diğer cihazlar gerekli işleri yapmadığında devreye girecek.

Intel’in Yeni Teknolojisi Açık Kaynak Olacak

Intel Metaverse

Raja Koduri, “Tüm katmanları tasarlama şeklimiz, endüstri standardı spesifikasyonlarda oldukları sürece herkesin donanımıyla çalışacak olmasıdır. Yaptığımız her şeyle ilgili çok sayıda açık kaynak kullanımı olacak” dedi. Bu açıklamaya göre rakip şirketler ile rekabet yerine bir ortak çalışma ağı kurulacak. Açık kaynaklı üretimden dolayı bu teknoloji sürekli olarak gelişime açık olacak.

Belki de bu pasajdan yola çıkarak, böyle bir özellik yalnızca meta veri deposu için değil, aynı zamanda oyun ve genel olarak diğer bilgisayar etkinlikleri için de geçerli olacak. Merak ediyorum, bant genişliği hızının etkisi ne olacak, Intel’in işlemcileri tarafından hangi yazılımlar desteklenecek ve son olarak ne tür cihazlar bu ortak ağa dahil edilecek?

Bilgi işlem gücünün yerel dağılımının, bilgisayarlarımızı kullanma şeklimizi değiştirme imkanı mümkün. Siz bu teknoloji hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın!

Avatar of Mert Doğan
Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yıldır Turkmmo'da içerik üretiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol