Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Intel Arc A750, RTX 3060’ı Solladı!

Intel, Arc A750 isimli ekran kartının DirectX 12 oyunlarında GeForce RTX 3060'ı solladığını gösterdi.

Intel Arc A750 ekran kartının test sonuçlarını görme şansı yakaladık. Intel’in Arc ekran kartı serisinden zaman zaman ayrıntılar görsek de tam özelliklerini bir türlü öğrenemiyorduk. Bugün şirket, üst seviye kartlarından biri olan Arc A750 Limited Edition‘ın bir performans karşılaştırmasını paylaştı.

Intel’in üst seviye ekran kartı Nvidia GeForce RTX 3060 ile karşı karşıya geldi. Beklediğiniz gibi, Intel’in kendi ekran kartı testte öne çıktı ancak birçok önemli nokta olduğunu da belirtelim. Intel, Resident Evil Village, Red Dead Redemption 2 ve Microsoft Flight Simulator dahil olmak üzere çok sayıda (kesin olarak 43) popüler oyun üzerinde karşılaştırmalar yaptı.

Intel Arc A750 vs RTX 3060

Intel Arc A750

YouTube videosunda Intel tarafından gösterilen karşılaştırmalarda, Nvidia GeForce RTX 3060 ile Arc A750 performansını görebilirsiniz ancak genel olarak Arc ekran kartı biraz önde çıktı. DirectX 12 kullanan oyunlarda Intel Arc A750, 1080p’de yaklaşık yüzde 3 ve 1440p’de yüzde 5 daha hızlıydı. Vulkan kullanan oyunlar, Intel için 1080p’de yüzde 4 veya 1440p’de yüzde 5 avantajla benzer sonuçlar verdi.

Mesele şu ki, belirtildiği gibi bunların hepsi bu iki API üzerinde çalışan oyunlar ve Intel, Arc serisi ekran kartlarının bunlar gibi modern API’ler için tasarlandığını açıkça belirtti. DirectX 11 gibi eski API’lerdeki performans, öngörülebilir gelecekte o kadar iyi olmayacak. Yakın tarihli bir başka videoda Intel, sürücülerinde zamanla iyileştirmeler yapılacağını ve eski API’leri kullanan oyunlarda performansın sürekli olarak iyileştirileceğini açıkladı.

Intel, ekran kartı pazarına yıllardır ilk kez giriş yaptı. Bu nedenle, özellikle oyunların Intel ekran kartları düşünülerek tasarlanmadığı düşünüldüğünde, bu ekran kartlarının olası tüm senaryolar için optimize etmek için çok çalışması gerek. Bu testler erken Intel sürücülerinde gerçekleştirildi, bu nedenle Intel Arc A750 gerçekten kullanılabilir olduğunda işler biraz daha rekabetçi olacak.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.