Intel Alder Lake, AMD Ryzen’den Daha Hızlı Olacak

Yeni Intel i9-12900K işlemcinin bir kıyaslaması sızdırıldı. Yaklaşan Alder Lake neslinin modeli, en iyi Ryzen 5950X'ten yüzde 25'e kadar daha hızlı olacak. İşlemci bu yılın sonlarına doğru çıkış yapacak.

Intel liderlik tahtını geri almak üzere olabilir mi? Twitter kullanıcısı Raichu, yeni nesil Alder Lake’ten Intel Core i9-12900K isimli işlemcinin, AMD’nin en üst modeli Ryzen 9 5950X‘ten yüzde 25’e kadar daha hızlı olabileceğini gösteren bir kıyaslama yayınladı.

Intel Alder Lake

Intel Alder Lake Serisi ile Rekabete Geri Dönebilecek mi?

Cinebench R20’deki çok çekirdekli performans 11.600 puandı, buna kıyasla, Ryzen 9 5950X aynı testte 10.480 puan almıştı. Bu yaklaşık yüzde 11’lik bir artış. Tek çekirdek performansı daha da ilginç. Yeni Intel Alder Lake işlemci, Ryzen’den neredeyse yüzde 25 daha fazla olan 810 puan fazla almayı başardı. Bu farklılıklar Intel’in i9-12900K işlemcisinin tasarımından kaynaklanıyor olabilir mi? İşlemci iki tür çekirdekten oluşacak, tek iş parçacıklı Gracemont ve çok iş parçacıklı Golden Cove.

Kıyaslanan işlemci birimi bir mühendislik örneği olabilir, bu nedenle son versiyonun performansı muhtemelen farklı olacak. Intel’in Alder Lake işlemcilerinin tüketici sürümünün bu yıl içinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Nihai sonuçlar ilk bağımsız testler tarafından ortaya çıkacak, ancak AMD’nin büyük bir atılım yapması gerekebilir.

Bu arada dün Alder Lake ailesi ile ilgili gelen bir sızıntı, işlemcilerin çıkış yapmasının 2022 yılına sarkabileceğini ortaya koydu. Halihazırda devam eden çip sıkıntısını göz önüne aldığımız da bu sonuç maalesef doğru olabilir. Intel büyük ihtimalle geride kaldığı işlemci yarışına dahil olmak için çok hızlı bir şekilde işlemci üretmek istiyor ancak bu durum mümkün olabilecek mi hep beraber göreceğiz.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol