Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

İki Türk Takımı da Var: PUBG Global Championship 2023 Başlıyor

Krafton, 18 Kasım’da başlayacak olan ve PUBG: Battlegrounds'un en büyük uluslararası espor turnuvası olarak değerlendirilen PUBG Global Championship (PGC) 2023’e ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Krafton, PUBG: Battlegrounds’un en büyük uluslararası espor turnuvası olarak değerlendirilen PUBG Global Championship (PGC) 2023’e ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 18 Kasım’da başlayacak olan PGC, dünyanın dört bir yanından 32 takımın ve 128 oyuncunun, bölgesel liglerde kıyasıya mücadeleler yoluyla dünyanın en iyi PUBG takımı olabilmek için ter dökecek. Turnuvada iki Türk takımı, HOWL ve FUT Esports da yer alıyor.

2 milyon dolarlık temel ödül havuzu ve PGC 2023 ürün satış gelirinden elde edilen ek yüzde 25 ile toplam para ödülü, bu etkinliği PUBG topluluğu için hem riski yüksek hem de kıran kırana bir turnuva haline getirmekte. Ödül dağılımı, şampiyon takımın 600 bin dolarlık temel ödülü, turnuvanın MVP’sinin ise 10 bin dolar almaya hak kazanacağı nihai sıralamaya göre gerçekleşecek.

PUBG Global Championship 2023 Takımları

PGC 2023 Grup Aşaması, Kazananlar Grubu, Kaybedenler Grubu ve Son Şans Aşamalarından oluşacak ve nihayet en iyi 16 takımın katılacağı Büyük Finallerle sonuçlanacak. Dev etkinliğe gelinceye kadar Türk takımları, bu yıl toplam altı önemli PUBG: Battlegrounds turnuvasında yer aldı.

PUBG Global Championship 2023

PEC: Spring Açık Elemeleri’ne 48 Türk takımı kaydolurken bu sayı PEC: Fall Açık Elemeleri’nde 50’ye yükseldi. Yıl boyunca gerçekleşen turnuvalarda öne çıkan takımlarsa HOWL, FUT Esports, Digital Athletics, Sarvem Esports, BBL Esports ve PCIFIC esports oldu. Bu takımlardan HOWL ve FUT Esports, PGC 2023’te yarışacak Türk takımları. Digital Athletics, PEC: Fall sıralamasında düştükten ve PGC’ye geçmek için yeterli PGC Puanı kazanamadıktan sonra kalifikasyonu az farkla kaçırdı.

BBL Esports’un Türk olmayan kadrosu kağıt üzerinde çok iyi görünseler de oyuncular, ne yazık ki bireysel becerilerini takım başarısına dönüştüremedi. Sarvem Esports, yılın ortalarında bir miktar umut vaat etse de yıl boyu istikrarsız bir performans sergileyerek PGC 2023’te yer alma şansına veda etti. Eski BBL Esports oyuncuları Quetpa ve Thenderlost’un yer aldığı PCIFIC esports ise PEC: Fall’a katılmaya hak kazansa da genel klasmanda altıncı sırada yer aldı.

Türk Takımları HOWL ve FUT, Kupa İçin Savaşacak

PEC: Spring’i kazanan isim HOWL, Acend ile aynı sayıda toplam puan kazanmasına rağmen elde ettiği toplam yerleşim puanı, kritik eşitliği bozan şeydi ve PEC: Spring’i kazanan isim oldu. Takım, yıla harika bir başlangıç yapsa da son iki EMEA etkinliğinde performansları yetersiz kaldı. Buna rağmen yıl boyu topladıkları puanlarla PGC 2023’te yer almaya hak kazandılar.

PGC 2023

Bünyesinde yabancı oyuncular da olan FUT Esports ise yıl boyunca gerçekleşen büyük etkinliklerde sıklıkla üst sıralarda yer aldı. Bu etkinliklerin hiçbirini kazanamasalar da son derece etkileyici istatistiklere imza attılar. PEC: Spring’de 4., The Rotation’da 2. ve PEC: Fall’da ise 3. olan takım, toplam 1950 PGC Puanı ile PGC’ye katılmaya hak kazandı ve genel PGC 2023 sıralamasında Twisted Minds’ın ardından ikinci sırada yer alarak büyük bir başarıya imza attı.

PGC 2023, resmi PUBG espor web sitesi de dahil olmak üzere çeşitli çevrimiçi yayın platformlarında saat Türkiye saati ile 14:00’dan itibaren izlenebilecek. Maçlar aynı zamanda resmi PUBG Battlegrounds TR Twitch kanalından Türkçe olarak da izlenebilecek. Turnuvayı sunacak isimler arasında Mustafa “Fanius” Gültekin, Timur “Timurlengx” Günay, Arda “Tropik” Bayram, Özgür “root” Alagül, Utku “Utimikk” Taşyürek, Buğrahan “Wreckage” Şevke ve Oğuzhan “Canalem” Can yer almakta.

Yarışma takvimi şu şekilde:

 • Grup Aşaması: 18-21 Kasım
 • Kazananlar Grubu: 25-26 Kasım
 • Kaybedenler Grubu: 23-24 Kasım
 • Son Şans Aşaması: 27-28 Kasım
 • Büyük Finaller: 1-3 Aralık

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.