Huawei CFO’su Meng Wanzhou Serbest Bırakılacak

Meng Wanzhou, Kanada'daki üç yıllık ev hapsini sona erdirecek bir düzenlemede suçsuz olduğunu iddia etti.

Reuters ve CBC, ilk olarak Huawei CFO’su Meng Wanzhou’nun, Brooklyn federal mahkeme salonunda video yayını yoluyla görüneceğini ve ABD’nin kendisine yönelik suçlamalarına ilişkin bir savunma yapacağını bildirdi. Kanadalı yetkililer, aralık 2018’de ABD yaptırımlarını ihlal ettiği şüphesiyle Çinli yöneticiyi tutukladı ve Meng Wanzhou o zamandan beri orada ev hapsinde kaldı ve ABD’nin iade girişimleriyle mücadele etti. İade davasındaki duruşmalar ağustos ayında sona erdi ve kararın 21 Ekim’de verilmesi planlandı.

Meng, Çinli teknoloji ve telekomünikasyon şirketinin İranlı bir yan kuruluşla ilişkisini yanlış beyan ettiğini ve T-Mobile’ın fikri mülkiyetini çaldığı suçlamalarıyla birlikte dolandırıcılıkla suçlandı. Meng, Huawei ve iki yan kuruluşu olan Huawei USA ve Skycom ile ilgili 13 maddelik iddianame hazırlandı.

Meng Wanzhou

Meng Wanzhou Evine Dönmek Üzere

Cuma öğleden sonra, Meng Wanzhou suçsuz olduğunu iddia etti. Savcılar, 2013 yılında finans kuruluşlarına İranlı Skycom şirketinin Huawei‘nin ortağı olduğunu söylediğini ve Skycom’un bölgedeki temsilcisi olarak hareket etmek üzere bir Huawei yan kuruluşu tarafından sahip olunduğunu ve kontrol edildiğini bildiğini iddia eden bir gerçekler beyanı sundu.

İddia makamı, bu itirafı yapma anlaşmasının bir parçası olarak, “Meng, Finansal Kurum 1’e yaptığı bilerek yanlış beyanları detaylandıran dört sayfalık bir gerçek beyanının doğruluğunu kabul etti” açıklaması yapıldı. Kanada’dan iade taleplerini geri çekiyorlar ve başka bir suç işlemediği sürece suçlamalar düşürülecek.

Yargıç Ann Donnelly, “Hükümetin ertelenmiş kovuşturma anlaşmasının iyi niyetli olduğunu belirlediğini düşünüyorum” diyerek anlaşmayı onayladı.

Wall Street Journal‘a göre, Biden yönetimindeki Adalet Bakanlığı yetkilileri, Başkan Trump döneminde bozulan müzakereleri yeniden gözden geçirdi. Kaynakları, Huawei’nin kendisinin anlaşmanın bir parçası olmadığını ve dolandırıcılık ve ticari sır hırsızlığı suçlamalarıyla savaşmaya devam edeceğini bildirdi.

ABD Avukatlık Ofisi ve Huawei sözcüleri konuyla ilgili kamuoyuna açıklama yapmadı. Eski bir Kanadalı diplomat CBC’ye, serbest bırakılmasının Çin’in Meng’in tutuklanmasının ardından tutukladığı ve casuslukla suçladığı iki Kanadalıyı sınır dışı etmesine yol açmasını beklediğini söyledi.

Kanada ve Çin İlişkileri Gergin

Uzmanlar, Meng’in ABD ile anlaşmasının iki Kanadalının serbest bırakılmasının önünü açabileceğini, ancak Çin-Kanada ilişkilerindeki gerilimlerin hızla dağılmayacağını söyledi.

Meng’in tutuklanmasından bu yana ikili ilişkiler tarihi en düşük seviyelerine indi.

ABD’nin Huawei’ye yönelik suçlamaları devam ediyor ve şirket hala ticaret kara listesinde. Sosyal medya şirketi TikTok gibi ABD’de faaliyet gösteren diğer Çinli teknoloji şirketleri de incelemeyle karşı karşıya.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol