HITMAN 2 İncelemesi

Ajan 47'nin yeni macerası HITMAN 2 çıkış yaptı.

Özellikle Hitman: Absolution’ın aldığı eleştirilerden sonra, Danimarkalı stüdyo IO Interactive köklerine geri dönüş yaptı ve eskisi gibi bir Hitman oyunu sundu. 2016 yılında çıkış yapan oyun 6 bölüm halinde yayınlandı, toplam 7 aya yayıldı. Bu yavaş çıkış takvimi oyuncular için beklentiyle geçse de, sonucunda elimizde tüm zamanların en kompleks ve en başarılı sandbox oyunlarından birisi vardı.

2016 yapımı Hitman’in bölümler halinde olmasının hem avantajları, hem dezavantajları vardı. Aradan geçen bir ay boyunca o bölümü tamamıyla oynayabiliyor, derinlere dalıp farklı suikast teknikleri deneyebiliyorduk. Fakat oyuncular aynı zamanda hikayeyi bir bütün halinde oynayamıyor, ara vermek zorunda kalıyordu. HITMAN 2 ile yapımcı firma bu yaklaşımı bıraktı ve eski yönteme geri dönüş yaptı.

Önceki oyuna benzer şeyleri yapmak üzere Hitman 2 de muhteşem yerler sunuyor. Miami ve Santa Fortuna bölümlerini oynadığınızda ne demek istediğimi anlayacaksınız. Uzun vakit harcamama rağmen hâlâ rotaları bulmakta zorlandığımı, bazen kaybolduğumu fark ettim. Hatta öyle ki henüz ‘suikast’ aşamasına dahi gelmeden birkaç saat harcadığınızı göreceksiniz.

Miami haritası özellikle Glacier Engine 2 grafik motorunun gücünü göstermek açısından iyi bir örnek. Hatta ilk çıktığı zamanki Sapienza’nın sınırsız potansiyelini yansıtıyor diyebilirim. Devasa, kompleks ve karakteristik parçaları var. Bu yüzden de akılda kalıcı oluyor. Muhtemelen Sapienza gibi Contracts görevlerinin en çok tercih edileni olacaktır.

Oyunun ilgi çeken noktalarından birisi de yeni blending (araya karışma) mekaniği. Bu sayede kalabalıklar içinde izinizi kaybettirebiliyor ve güvenlik güçlerine, polislere yakalanmadan kurtuluyorsunuz. Bir grubun içinde olduğunuz zaman gizlendiğinizi gösteren beyaz bir daire etrafınızda oluyor ve bazı NPC’ler çok yakınınıza gelmedikçe yakalanmıyorsunuz.Absolution’da da karşımıza çıkan bu mekaniği yeni oyunda tekrar görmek güzel olmuş.

Tabii tüm bu bölümlere gelmeden önce campaign modu Hawkes Bay ile başlıyor. Eğer ICA Facility eğitim görevlerini saymazsanız, buraya açılış bölümü diyebiliriz. Yeni Zelanda adasındaki küçük bir evin etrafında geçiyor ve yaratıcı bir cinayet için pek çok seçenek sunuyor.

Diğer köşede, Ajan 47’nin Miami ve Santa Fortuna ardından ziyaret ettiği Mumbai bulunuyor. Burası oldukça büyük bir bölüm ve arka sokaklarının sayısıyla Hitman’in Marrakesh bölümünü hatırlatıyor. Aynı zamanda oyunun yeni ışıklandırma sisteminin de tanıtımı niteliğinde diyebiliriz. Bölümü oynarken defalarca durup manzarayı izlediğimi söyleyebilirim. Bu yüksek kontrastlı gölgelerin oynanışa herhangi bir etkisi olmasa da, çok hoş gözüktüklerini söylemeliyim.

IO Interactive bu sefer ayrıntılara daha çok önem vermiş ve Mumbai bölümündeyken, bu sefer herkes Amerikan İngilizcesi aksanıyla konuşmuyor. Bölgesel aksan ve lehçeler yeni bölümlere uygun şekilde yerleştirilirken, oyundaki ‘dünya turu’ daha gerçekçi bir hale geliyor.

Son iki bölümde ise ABD menşeli Whittleton Creek ile Isle of Sgail (Kuzey Atlantik’te bir yer) bulunuyor. Whittleton Creek’e Hitman 2’nin en zayıf bölümü diyebilirim. Blood Money’deki A New Lie bölümüne benzer şekilde Amerikan kenar mahallelerinde geçen bir bölüm. Aslında çok daha iyi olabilirmiş fakat haritanın ızgara tabanlı yerleşimi ve tekrar eden ev katları daha az tatmin edici bir deneyim sunuyor. Isle of Sgail bölümü ise önceki oyundaki Hokkaido’yu hatırlatıyor. Spoiler vermeyeceğim fakat oynadığınız zaman sizin de aklınıza zaten ilk orası gelecek.

Hitman 2’de bu sefer üç aşamalı bir zorluk sistemi var. İlk sezon tek bir zorluk seviyesiyle çıkmıştı ve daha sonra Professional modu gelmişti. Hitman 2’de ise Casual, Professional ve Master olmak üzere üç zorluk seviyesi var. Master tahmin edeceğiniz gibi hata affetmiyor ve tek bir kayıt imkanınız oluyor. Aynı zamanda kılık değiştirseniz dahi kolaylıkla yakalanabiliyorsunuz.

IO Interactive Hitman 2 için iki multiplayer modu sunuyor. Sniper Assassin zaten ön sipariş bonusu olarak yayınlanmıştı ve hala tek bir bölümü var fakat zamanla genişletilecek. Burası Konami’nin Silent Scope serisini anımsatıyor ve bir arkadaşınızla ya da tek başınıza keskin nişancılık yapabiliyorsunuz.

Ghost Mode ise oyunun rekabetçi, 1v1 multiplayer modu. Her bir oyuncu diğerini bir hayalet olarak görüyor fakat bölümde kendi kısımlarını oynuyorlar. Fark edilmeden 5 suikasti ilk gerçekleştiren oyunu da kazanmış oluyor. Bu mod için çıkışta sadece Miami haritası olacak fakat zaman içinde diğerleri de eklenecek.

HITMAN 2, kendinden emin, son derece şık tasarımlı ve keyifli bir oyun. Muhteşem sandbox yapısını yine yaratıcı bölümlerle sürdürürken, bölümlerin ve sistemlerin şaşırtıcılığı ilk oyundaki gibi devam ediyor. Yeni geliştirmeler oyuna kusursuz şekilde oturmuş ve campaign modunu tek seferde bitirme dürtüsüne engel olabilirseniz, çok daha fazla keyif alacaksınız. Muhtemelen 2018 yılında daha iyi bir sandbox oyunu görmeyeceğiz.

Artıları:

  • Detaylı bölümler
  • Uzun oynanış süresi
  • Hedefleri çok farklı şekillerde öldürme imkanı
  • Yeni Glacier Engine 2 motoru

Eksileri:

  • Multiplayer modlarının yetersiz oluşu

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>