Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

GTA 6 Videolarını Sızdıran Hacker’a Ömür Boyu Ceza!

Rockstar Games'in kısa süre önce duyurduğu GTA 6'nın videolarını internete sızdıran 18 yaşındaki hacker, ömür boyu hastane hapsine çarptırıldı. Lapsus$ adlı uluslararası bir çetenin üyesi olan Arion Kurtaj'ın otizmli olduğu belirtildi.

Yıllardır beklenen ve sayısız söylentiye sahne olan Grand Theft Auto 6, kısa süre önce ilk fragmanı ile karşımıza çıktı. Tüm dünyada inanılmaz bir etki yaratan trailer, bu haber yazıldığı sırada YouTube‘da 155 milyondan fazla gösterim aldı. Tüm zamanların en çok izlenen fragmanlarından biri olan video, merakla beklenen oyundan neler bekleyebileceğimize dair heyecan verici ipuçları barındırıyor.

Bilindiği üzere GTA 6’nın ilk görüntüleri 2022 yılında internete sızdırılmıştı. Geliştirici Rockstar Games’ten yapılan açıklamada, bu olayın projenin gelişimi üzerinde uzun vadeli bir etkisinin olmayacağı ve her zamanki gibi ilerleneceği belirtilmişti. GTA 6’nın tamamlanmamış oynanışını gösteren 90 adet video klibi yayımlayan hacker, polisin operasyonuyla yakayı ele vermişti.

GTA 6 Hacker’ı Ömür Boyu Hastane Hapsi Aldı

Lapsus$ adlı uluslararası bir çetenin üyesi olan 18 yaşındaki hacker, çıkarıldığı mahkemede ömür boyu hastane hapsine çarptırıldı. Arion Kurtaj isimli bilgisayar korsanının otizmli olduğu ve bu nedenle hapis cezası almadığı bildirildi. Doktorlar, bir tehlike oluşturmayacağına dair karar vermedikçe kendisi ömür boyu güvenli bir hastanede kalacak.

gta 6 hacker

Hakim, Kurtaj’ın siber suç işleme becerilerinin ve tutkusunun toplum için tehlikeli olduğunu söyledi. Doktorlar, Kurtaj’ın akut otizmi nedeniyle yargılanmaya uygun olmadığını düşündüler, bu nedenle jüriden iddia edilen eylemleri gerçekleştirip işlemediğini belirlemesi istendi. Duruşmanın bir parçası olarak sunulan akıl sağlığı değerlendirmesinde “Siber suça en kısa sürede dönme konusunda çok motive” olduğu görüşüne yer verildi.

18 yaşında hacker, Amazon Firestick, otel televizyonu ve cep telefonu kullanarak Rockstar’ın sistemlerini ihlal etmiş ve GTA 6‘dan 90 videoyu sızdırmıştı. Şirketin, iletişim için kullandığı dahili Slack sistemine de sızan Kurtaj, tüm çalışanlara “Rockstar 24 saat içinde benimle Telegram’da iletişim kurmazsa kaynak kodunu yayınlamaya başlayacağım” mesajını göndermişti.

BBC‘nin haberine göre Kurtaj’ın üyesi olduğu uluslararası hacker çetesi Uber, Nvidia ve Rockstar Games da dahil olmak üzere teknoloji devlerine yönelik saldırıları firmalara yaklaşık 10 milyon dolara mal oldu.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.