Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Grounded İnceleme

Grounded'ın tam sürümü, arka bahçeye muhteşem grafikler ve derin hayatta kalma mekanikleri getirerek aylardır tam sürümü bekleyen oyuncuları hayal kırıklığına uğratmadı.

Obsidian Entertainment’ın merakla beklenen hayatta kalma oyunu Grounded, sonunda erken erişimden çıktı ve bekleyenlerini hayal kırıklığına uğratmadı. Erken erişimin ilk günlerinden itibaren oynayanlarınız varsa, oyunun daha dolgun ve daha canlı bir dünya ile önemli ölçüde farklı göründüğünü ve hissettirdiğini göreceksiniz.

Evimizin arka bahçesinde, kendimizi çok küçük bir boyutta bulduğumuz Grounded’da, malzeme ve kaynak aramanız, zırh, silah ve diğer çeşitli eşyaları üretmeniz, üsler inşa etmeniz, meyve suyu kutuları veya kurabiyeler gibi oldukça sıradan çöpleri keşfetmeniz, araştırma laboratuvarlarını bulmanız ve tabii ki, korkunç böcekleri ve örümcekleri savuşturmanız gerekecek.

Grounded İncelemesi

Grounded İnceleme

Oyuncular bu aktiviteleri ve bu yeni dünyayı tek başına ele almayı seçebilir veya keşif, üs inşa etme, kaynak toplama ve savaşmayı çok daha kolay hale getirmek için bir arkadaş grubuna katılabilirler. Oyun, Subnautica, Rust veya Valheim gibi diğer hayatta kalma kooperatif oyunlarıyla bazı benzerlikler taşıyor ancak aynı zamanda benzersiz hikayesi ve muhteşem, stilize grafikleri sayesinde kendine özgün bir yapım.

Grounded’ın dünyası güzel ve canlı, oyunculara büyük bir arka bahçede gerçekten böcek büyüklüğündeymiş gibi hissettiriyor. Çeşitli kaynakların davranış şekli hem doğal hem de organik olarak zorlayıcı. Örneğin oyuncular, her ikisi de oyunda temiz içme suyu kaynakları olan bahçedeki bazı çöplerden birkaç damla meyve suyu veya soda bulabiliyor ancak bunların ortaya çıkacağı zamanlar belirsiz.

Ayrıca, Grounded’ın tamamındaki ses tasarımı harika. Oyuncuların karşılaştığı her yaratık farklı sesler çıkarıyor ve bu, oyuncuların yalnızca bazı çimlerin veya köklerin arkasından onları neyin tehdit edebileceğini değil, aynı zamanda hangi yönden geldiğini ve ne kadar yakın olabileceğini belirlemelerine yardımcı oluyor. Bu yüzden oyunu kesinlikle kulaklıkla oynayın.

Grounded İnceleme

Erken erişim sürecinde olduğu gibi, Grounded oynarken biraz uzun bir öğrenme eğrisi mevcut ve oyun her zaman oyuncuları dikkatli bir şekilde yönlendirmek için zaman harcamıyor. Valheim’a benzer şekilde, deneme yanılma yoluyla keşfetmek ve öğrenmek için büyük miktarda özgürlük mevcut. Neyse ki, bu yapım oyuncuların zorluk ayarlarını kişiselleştirmelerini ve her bir kişi için en iyi eğlence ve zorluk dengesini sağlayan şeyi bulmalarını kolaylaştırıyor.

Oyuncular eşyalarının kırılıp kırılmayacağını veya onarılması gerekip gerekmediğini, yiyeceklerin bozulup bozulmayacağını, böceklerin ortaya çıkıp çıkmayacağını ve bunu yaparken karakteri görmezden gelip gelmeyeceğine ve hatta öldüklerinde eşyalarını kaybedip kaybetmeyeceklerine karar verebiliyor. Zorluğu kişiselleştirme yeteneğine ek olarak Grounded, oyundaki en iyi genel erişilebilirlik seçeneklerinden bazılarına sahip.

Erken geliştirmede, oyuncuların bazı düşmanların nasıl örümcek gibi göründüğünü ayarlamasına izin veren ‘örümcek göstermeme moduna‘ çok odaklanıldı. Seçenekler arasında bacakların çıkarılması, birkaç gözün çıkarılması veya bir kafa ve gövdeyi belirtmek için birkaç büyük küre dışında her şeyin çıkarılması var ancak bunun ötesinde metnin yüksek sesle okunması seçeneği gibi çokça erişilebilirlik seçeneği mevcut.

Grounded İnceleme

Bununla birlikte, oyunun eksikleri de yok değil. Hikaye ve öncül hem oldukça güçlü hem de benzersiz olsa da, bilim laboratuvarı mekaniği hala oyunun en zayıf ve en az inanılır kısmı. Özellikle oyunun robot karakteri BURGL ve Dr. Tully’nin ses günlükleri ile olan diyalogların çoğu biraz zayıf kalmış. Ayrıca, mizah yapılmaya çalışılmış ama pek de başarılı olunamamış.

Raw Science mekaniği baya iyi, oyunculara daha fazla yükseltme ve eşyanın kilidini açmak için ayrı bir para birimi veriyor ancak asıl olayı açık dünyanın keşfi olan Grounded’ın ana mekaniğine oldukça tezat kalıyor. Oyunun kooperatif modunda arkadaşlarla oynarken hala bolca hata ile karşılaşıyoruz ve tek oyunculu modda bile, saçma sapan birçok hataya maruz kaldım.

Son olarak, hayatta kalma mekanikleri diğer oyunlara kıyasla bir tık daha sinir bozucu. Oyuncu karakteri çok küçük olduğundan ve çeşitli temel inşa karoları, yabani ot sapları veya çimen kalasları (yalnızca sınırlı miktarlarda taşınabilir ve kullanılabilir) gibi daha büyük kaynakların bir kısmını gerektirdiğinden, oyunda kullanmanız zorunlu olan bir üssü tamamlama süreci fazlasıyla yorucu, özellikle de yalnızsanız.

Grounded İnceleme Sonucu

Grounded İnceleme

Oyunun tam sürümü, cilası, ayrıntılara gösterilen özen ve benzersiz, zorlayıcı öncülü ve dünyası nedeniyle etkileyici ancak hayatta kalma türünün bir devi olarak tam potansiyeline ulaşmak için hala biraz çalışmaya ihtiyacı var gibi hissediyorum.

Grounded’ın nerede başladığını ve tam sürüme gelene kadar neler başardığını ve nasıl değiştirdiğini görmek şaşırtıcı. Ayrıca bu tanıdık ama yeni dünyaya dalmak hiç de zor değil. Özellikle, yukarıda bahsettiğim erişilebilirlik seçeneklerinin tüm oyunlara örnek olmasını umuyorum.

Grounded, günümüzde mevcut olan daha sofistike ve benzersiz kooperatif hayatta kalma oyunlarından bir tanesi ve hem kıdemli hayatta kalma oyuncuları hem de türe yeni başlayanlar (özellikle yeni ve benzersiz dünyayı keşfetmeyi sevenlere sesleniyorum) bu oyuna bayılacak.

Erken erişimde 50 TL olarak satılan Grounded fiyatı, Steam‘de tam sürüme geçtiğinde 269 TL‘ye yükseldi ancak oyunun Xbox Game Pass dahilinde ücretsiz olduğunu belirtelim. Üstelik oyunun resmi olarak Türkçe dil desteği de mevcut!

İnceleme Özeti

Grounded İnceleme

Grounded, hayatta kalma türünün en benzersiz ve keyifli oyunlarından bir tanesi.
8.7
Mükemmel

İçeriği Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 2 yılı aşkın bir süredir Turkmmo'da içerik üretiyor.

Ayrıca Okuyabilirsiniz

0

  Cevap Yazın

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Gameplay
  Graphics
  Longevity
  Thanks for submitting your rating!
  Please give a rating.

  Yorum gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!