GRIP: Combat Racing İncelemesi

GRIP: Combat Racing beklenen çıkışını yaptı.

1995’de Wipeout çıktığından beri insanların hız anlayışları hiçbir zaman aynı olmadı. Döneminin en sevilen yarış oyunlarından birisiydi ve benzer etkiyi dört sene sonra çıkan Rollcage de yarattı. Şimdi ise Kanadalı bir bağımsız geliştiricinin oyunu GRIP: Combat Racing, Steam’de Erken Erişim aşamasını terk ederek tam sürüme geçti.

2016 yılında Erken Erişim programına dahil olan GRIP: Combat Racing, adrenalin ve aksiyon dolu bir yarış oyunu. Rollcage’in izinden giden yapım, gelecekte geçiyor ve PC’nin yanı sıra PlayStation 4, Xbox One ile Nintendo Switch için de çıktı.

GRIP: Combat Racing’e giriş yaptığınız andan itibaren karşınıza çıkan karmaşık seçenekler, aslında oyunun tamamına emsal oluşturuyor. Single player modu, online, yerel LAN ve ayrık ekran modları gibi pek çok seçenek var. Aynı zamanda time trial, elimination ve arena battle gibi farklı modlar da mevcut. Oyunda toplam 16 tane pist olduğunu düşününce, tüm bunların kombinasyonu ortaya etkileyici bir oynanış süresi sunuyor. İster yeni başlayan biri olun, ister Erken Erişim’den beri devam eden bir oyuncu olun GRIP: Combat Racing sizi saatlerce başında tutmayı başaracak bir oyun

GRIP: Combat Racing’in fizik motoru oldukça farklı eylemler yapmanıza olanak tanıyor. İşin içine yüksek hız dahil olunca arabalar adeta birer yer uçağına dönüşüyorlar. Karlı alanlarla da birleşince b azen ortaya çok kaotik kazalar çıkabiliyor. Duvarlar ise size engel oluşturmuyor çünkü kolaylıkla engellerin etrafından geçebiliyorsunuz. Tabii ki daha tecrübeli yarışçıların işi her zaman daha kolay.

Elbette farklı arabaların yol tutuşu da koşullara göre daha farklı oluyor. GRIP: Combat Racing’de toplam 9 araç bulunuyor ve bunlar her bir yarışçının zevkine hitap ediyor. Araçlar sadece estetik farklılıklara değil, teknik farklara da sahipler.

Yeni bir aracı kullanmaya başladığınızda sadece rengiyle kaportasının değil, yapısının tamamen değiştiğini fark ediyorsunuz. Aynı zamanda yarışa başlamadan önce arabanızın rengini, lastiklerini ve jantlarını değişebiliyorsunuz. Özelleştirmeler de GRIP’in ilerleyiş sistemine hoş bir şekilde yedirilmiş. Yarışlara katıldıkça performansınıza göre tecrübe puanı kazanıyorsunuz ve bunlarla yeni kilitler açabiliyor, sıralamalarda yükselebiliyorsunuz. Tabii ki yenilikçi bir yaklaşım değil fakat tam olması gerektiği gibi işliyor.

Rollcage serisinin uzun süreli hayranları GRIP: Combat Racing ile kıyaslama yaparken bir şeyin eksik olduğunu fark edecekler. Caged Element her ne kadar ortaya güzel bir oyun çıkarsa da, bir yarış oyununda ‘olmazsa olmaz’ olan müziklere çok fazla eğilmemişler. Full Kontakt gibi sanatçıların hazırladığı elektronik müzikler kötü değil fakat yeteri kadar dikkat çekmiyor. GRIP: Combat Racing gibi hızlı bir yarış oyununda daha iyi bir müzik albümü beklerdim.

Müzik albümünü bir kenara bırakırsak, GRIP: Combat Racing kaliteli bir yarış oyunu fakat Erken Erişim’den çıksa da hâlâ eksikleri var. Zaman zaman yaşanan hatalar ve hatta çökmeler oyun deneyimini zedeleyebiliyor. Fakat yapımcı firmanın bunları da zaman içinde çözeceğini düşünüyorum.

Sonuç olarak Caged Element, GRIP: Combat Racing ile klasik hız odaklı yarış oyunlarını günümüze uyarlamış. İlgi çekici pist tasarımları ve kullanılan fizik motoru da ‘İyi ki yapmışlar’ dedirtiyor. Açıkçası nispeten uygun fiyatını da hesaba katarak, tüm yarış oyunu severlere önerebilirim.

Artıları:

  • Başarılı grafikler
  • Pist çeşitliliği
  • Hızlı ve eğlenceli yarışlar

Eksileri:

  • Vasat müzik albümü
  • Zaman zaman oyunu engelleyen hatalar

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>