Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Android Kullanıcılarını İzinsiz İzleyen Google’a Dev Ceza

2020 yılında, reklam hedefleme faaliyeti için Android kullanıcılarını yasa dışı olarak izlediği gerekçesiyle dava edilen Google, 85 milyon dolar para cezası ödeyecek.

Mayıs 2020’de Google‘a, konum ayarlarını kapattıktan sonra bile Android kullanıcılarından konum verilerini toplayarak Tüketici Dolandırıcılık Yasasını ihlal ettiği iddiasıyla dava açılmıştı. Bloomberg’in haberine göre ABD’li teknoloji devi, Arizona eyalet mahkemesinde görülen davanın iptali için başvuruda bulunmuş, ancak hakim şirketin talebini reddetmişti.

Davayı açan Başsavcı Mark Brnovich tarafından yapılan açıklamada, Google’ın uzlaşmak için 85 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul ettiği belirtildi. Bu paranın, şirketin bu ölçekte bir davada bireysel kullanıcı başına ödediği en büyük miktar olduğu ifade edildi. Kullanıcı gizliliği konusunda büyük bir zafer kazandıklarını belirten Brnovich, “Hiçbir varlığın, hatta büyük teknoloji şirketlerinin bile kanunların üstünde olmadığını kanıtlayan bu tarihi anlaşmadan gurur duyuyorum” dedi.

Google, 85 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek

google ceza

Google sözcüsü Jose Castaneda, Arizona’daki davanın son yıllarda değişen eski ürün politikalarıyla ilgili olduğunu söyledi ve ekledi: “Konum verileri için basit kontroller ve otomatik silme seçenekleri sağlıyoruz ve topladığımız verileri en aza indirmek için her zaman çalışıyoruz. Bu sorunun çözülmesinden memnunuz ve dikkatimizi kullanıcılarımız için faydalı ürünler sağlamaya odaklamaya devam edeceğiz”

İlgi alanları veya demografik bilgileri ne olursa olsun belirli siteleri ziyaret eden kullanıcılara ulaşan reklamlara yerleşim hedefli reklamlar deniyor. Öte yandan Google, benzer veri izleme şikayetleri nedeniyle Indiana, Texas ve Washington DC’deki diğer başsavcılar tarafından açılan davalarla da karşı karşıya. 2018 yılında yayınlanan bir Associated Press (AP) raporu, Google’ın Android kullanıcılarının konumunu izinleri olmadan izlediğini ortaya koymuştu. Nitekim ABD’li teknoloji devine yönelik hukuksal mücadelenin temeli de bu rapor oluşturuyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.