Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Getir, Yurt Dışı Faaliyetlerini Sonlandırıyor

Bir dönem piyasa değeri 11,8 milyar dolara kadar yükselen online yemek ve market ürünleri teslimat şirketi Getir, yurt dışı operasyonlarını sonlandırma kararı aldı.

2022 yılında aldığı yarım milyar doları aşkın rekor yatırımın sonunda 11,8 milyar dolar değerlemeye ulaşan Getir, baş döndürücü günlerinden çok uzakta. Türkiye’den dünyaya açılan en başarılı girişimlerden biri olan hızlı teslimat şirketi, inanılmaz bir hızla büyüğü yurt dışı operasyonlarını kapatma kararı aldı.

Getir tarafından yapılan açıklamada; İngiltere, Almanya, Hollanda ve ABD pazarlarından çıkılacağı ifade edildi. Diğer taraftan firmanın ABD’deki iştiraki FreshDirect ise faaliyetlerini sürdürecek. New York merkezli online market şirketini Kasım 2023’te satın alan Getir, firmanın o dönemki yıllık cirosunu 650 milyon dolar olarak açıklamıştı.

Getir, Yurt Dışı Defterini Tamamen Kapattı

Webrazzi‘nin haberine göre gelirlerinin yüzde 7’sini çıkmakta olduğu pazarlardan elde ettiğini açıklayan Getir, bu kararın Türkiye’ye odaklanmasına olanak sağlayacağını belirtti. Öte yandan Mubadala ve G Squared’den yeni bir finansman sağlayan Türk şirket, bu kaynağı Türkiye’deki işletmelerini daha rekabetçi kılmak için kullanacağını belirtti.

getir yurt dışı

Aralık 2022’de Getir, faaliyetlerini sonlandırdığı pazarlar arasında yer alan Almanya’da gıda firması Gorillas‘ı 1,2 milyar dolara satın almıştı.Şirketin kurucusu ve CEO’su Nazım Salur, 2021 yılında verdiği bir röportajda gerekli şartların oluşması halinde iki yıl içinde Amerika’da halka arz gerçekleştirmeyi planladıklarını söylemişti.

Daha önce İtalya, İspanya ve Portekiz’deki operasyonlarını kapatma kararı alan Getir, şimdi bunlara İngiltere, Almanya, Hollanda ve ABD’yi ekleyerek yurt dışı defterini tamamen kapatmış oldu. Peki, firmanın geldiği durum hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.