Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Getir, Alman Rakibini 1.2 Milyar Dolara Satın Aldı!

Süper hızlı market teslimat şirketi Getir, Alman rakibi Gorillas'ı satın alarak büyüme ivmesini hızlandırdı.

Haftalarca süren söylentilerin ardından Getir, Gorillas‘ı 1.2 milyar dolara satın aldığını açıkladı. Bu anlaşma. ülkemizden çıkan hızlı teslimat hizmetinin yaptığı en büyük anlaşma olmanın yanı sıra, bu alanda yapılan en büyük satın alımlardan bir tanesi oldu.

Getir, TechCrunch ile konuşarak satın alım haberini resmi olarak doğruladı. Şirketin kurucusu Nazım Salur yaptığı açıklamada, “Süper hızlı market teslimatı sektörü daha uzun yıllar istikrarlı bir şekilde büyüyecek ve şirketimizin 7 yıl önce oluşturduğu bu kategorinin liderliğini sürdürecek” ifadelerini kullandı ve anlaşmayı doğruladı.

Hızlı Market Teslimatı Pandemi İle Büyüdü

Getir

Getir, Türkiye’deki hizmetini ilk olarak 2015 yılında başlattı. Son birkaç yılda, sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle birçok kişi internetten yiyecek siparişi vermeye başladı. Böylece ülkemizde dahil olmak üzere her ülkede Gorillas, Flink ve bir grup girişim, market teslimatları için yeni bir süper hızlı teslimat modelini yaygınlaştırmaya çalıştı.

Bir sonraki gün için bir teslimat aralığı ayırmak yerine, siparişler bu uygulamalar üzerinde anında işlendiği için büyük bir beğeni topladı. Bir uygulama açıyorsunuz, birkaç ürün seçiyorsunuz, sipariş düğmesine basıyorsunuz ve siparişinizi telefonunuzdan takip ediyorsunuz. Son olarak, dakikalar içerisinde istediğiniz her şey elinize ulaşıyor, adeta modern yüz yıl rahatlığı diyebiliriz.

Getir de dahil olmak üzere bu hizmetlerin tümü büyük bir büyüme ivmesi yakaladı ve COVID-19 salgını sırasında hızlı bir şekilde büyüdü. Sahne arkasında, tüm bu anında teslimat girişimleri, yoğun şehirlerde birçok mağaza ağı kurdu ve böylece siparişler bir saatten daha kısa sürede teslim edilebilir hale geldi.

Bu pahalı işletme maliyetlerine ek olarak, alandaki girişimler promosyon kodlarına ve düşük teslimat ücretlerine küçük bir servet harcadı ancak kısıtlamalar kaldırıldı, VC finansmanı kurudu ve bazı şehirler karanlık mağazalara bazı kısıtlamalar getirdi. Bu nedenle 2022 sektör için pek çok işten çıkarma, geri çekilme ve konsolidasyon hamlesine yol açan zor bir yıl oldu.

Getir’in Değeri 10 Milyar Doları Aştı

Getir

Mayıs ayında Getir, küresel personelinin yüzde 14’ünü işten çıkaracağını duyurdu; 4.000’den fazla kişi küçülmeden etkilendi ancak Türkiye’den çıkan şirket, anavatanımızın yanı sıra İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda ve Portekiz gibi çeşitli Avrupa ülkelerinde ve ABD’de de faaliyet göstermeye başladı.

Financial Times’tan Tim Bradshaw’a göre, birleşik grubun değeri şu anda 10 milyar dolara ulaştı. Hızlı teslimat hizmetlerinin zirvesinde Getir ve Gorillas sırasıyla 11.8 milyar dolar ve 3 milyar dolar değerlemelere ulaştı.

İki şirket arasında çok fazla örtüşme olduğundan, her iki hizmetin de şu anda canlı olduğu bazı şehirlerde bazı işten çıkarmalar olabilir. Karanlık mağazaların sayısını azaltmak da şirketin kâr hanesine yardımcı olabilir ancak bunları zaman gösterecek.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.