Far Cry 6 Ön İnceleme

Gerillalara katılın ve güç için savaşın. Far Cry 6'nın çıkışına bir ay kadar az bir süre kalmışken, oyuna bir ön bakış yapıyoruz.

Far Cry 6 ile bir kez daha, silahları kavrayıp yerel otoriter güçle savaşıyorsunuz ancak bu sefer ateş gücünden daha fazla aklınıza ihtiyacınız olacak. Oyun, sizi tek kişilik bir ordu yerine gizli bir gerilla askeri rolüne sokarak serinin formülünü bozan bir yapıda olacak. Türkiye fiyatı 269 Türk lirası olan oyun, 7 Ekim 2021 tarihinde çıkacak ve seri için hoş bir değişim olacak.

Far Cry 6 – Ön İnceleme

Far Cry 6 Ön İnceleme

Ormana Hoş Geldiniz

Far Cry 6; güneşli, tropik Yara adasında geçecek. Bu adalar dizisi esasen, Viviro isimli mucize ilacına dönüştürülebilen yerel bir bitkinin arkasında refaha yükselen bir ulus olan sahte bir Küba olarak tasarlandı. Tüm ulus, Giancarlo Esposito (Breaking Bad, The Mandalorian) tarafından canlandırılan Antón Castillo‘nun demir yumruğu tarafından yönetiliyor.

Amerika’ya kaçmak isteyen bir asker olan Dani Rojas olarak oynuyorsunuz. Veda partiniz sırasında Castillo, Esperanza şehrini çökerterek arkadaşlarınızı öldürüyor ve sizi yeni bir gerilla savaşçısına dönüştürüyor. Direnişe hoş geldiniz.

Yara adası, tropik iklimi, sallanan palmiye ağaçları, sessiz dağ geçitleri ve parlak, mavi okyanusları ile ilk oyunu akıllara getiriyor. Renk paleti Far Cry 5’in Hope County’sinden veya Far Cry 4’ün Kyrat’ından daha sıcak. İlk oyundan farklı olarak, Far Cry 6’da daha fazla insan yerleşimi belirtisi mevcut. Plajların yakınında küçük, kırsal kasabalar, devasa çiftlikler, askeri karakollar ve hatta Esperanza gibi daha büyük şehirler bile var. Far Cry 6, ilk oyun ile serinin ne hale geldiği arasında adeta bir köprü görevi görüyor.

Far Cry 6 Ön İnceleme

Gölgelerde Gerilla Savaşı

İsimsiz yardımcınız, karşılaştığınız birçok güçle baş başa kalabiliyorken, Dani Rojas’ın o kadar da sağlam olmadığını söyleyebilirim.

Açıkta durursanız, göğsünüze ve yüzünüze mermiler yerseniz, muhtemelen öleceksiniz. Bunun yerine, bir kedi-fare oyunu oynamanız, sık sık siper almanız ve kaçarken düşmanlara aceleyle ateş etmeniz gerekiyor. Çok fazla dikkat çekmek istemiyorsunuz çünkü dört veya daha fazla askere karşı neredeyse hiç şansınız yok. Dahası hemen takviye ekiplerin gelmesini hariç tutuyorum.

Sonuç olarak, Far Cry 6 güçlü bir gizlilik odağına sahip. İlk tabanca için mermi bulmadan önce, oyun size pala ile gizlice öldürmeyi ve cesetleri sipere çekmeyi öğretiyor. Artık kendinizi tam olarak ifşa etmeden duruma bir göz atarak duvarların arkasından yaşanan olaylara bir göz atabilirsiniz. Buna ek olarak Yara adası, saldırı planlarken size saklanacak birçok yer sağlayan çalılar ve uzun otlarla kaplı.

Gizlilik, askeri karakollar için de geçerli. Küçük olanlar giriş seçeneklerinizi sınırlayan çitler ve dikenli tellerle kaplı ve bazılarında pervasızca içeri dalarsanız diye bubi tuzakları da mevcut. Daha büyük üsler genellikle en az bir tane gizli girme yoluna sahip, böylece içeri girmenin yolunu öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra içeriye girmeden önce cep telefonunuz ile düşmanları işaretleyebiliyorsunuz.

Korumalı bir ön kapısı olan ve aynı zamanda üç yan girişi olan bir üsse rastladım. Yan girişlerden bir tanesine ulaşmak için biraz zıplamam gerekiyordu, bir diğeri için yeraltı su yolunu kullanmam gerekiyordu ve sonuncusu da konumun arkasına yakın bir yerde saklanmış durumdaydı. Gerilla rolünde olduğumuz için planlama oldukça önemli. Dediğim gibi, bu sefer tek kişilik bir ordu değil, gerillayız.

Ayrıca Ubisoft, bir önceki oyundaki aşırı baskıcı ve zor havayı dağıtmak istemiş. Far Cry 5, yollarda ve kasabalarda kült ve vahşi doğada hayvanlarla her zaman size saldırıya geçmiş gibiydi. Bir dakika dinlenip nefes almak zordu. Far Cry 6‘da, adaların etrafında size geçiş için çoğunlukla güvenli bir alan sağlayan işaretli direnç yolları mevcut. Ayrıca silahlarınızı kuşanabiliyor ve çok fazla sorun çıkarmadığınız sürece, vatandaşlar arasında güvenle geçiş yapabiliyorsunuz.

Far Cry 6 Ön İnceleme

Hiç Olmadığı Kadar Özgürlük

Serinin tanıdık tesviye sistemi, çeşitli zorlukları tamamlayarak kilidini açacağınız avantajlardan yararlanan bir oyun olan Far Cry 5’te çoğunlukla kaldırılmıştı. Artık Far Cry 6 ile birlikte tüm karakter geliştirmeleriniz giydiğiniz teçhizattan gelecek. Yeni Gear System ile kıyafetler artık çok önemli.

Yara’nın etrafında çok sayıda silah ve bu silahlara farklı efektler veren modlar bulacaksınız. Hasar türünü değiştirebilecek, bir silahın zırh delici mermilerle ateş etmesini sağlayabilecek veya elektrik şoku verebileceksiniz. Artan cephane kapasitesi, yeniden yükleme hızı gibi etkileri craft sistemi içerisinde modlar ile yapacaksınız.

Ayrıca giyim eşyalarınıza da sürekli dikkat etmeniz gerekecek. Silahlar gibi, giysiler de özel avantajlarla birlikte gelecek. Bir kask sizi tabanca mermilerinden korurken, Viviro bitki tarlalarının zehirleyici etkilerinden kurtulmanızı sağlayabilecek.

Bir parça göğüs zırhı, alev aldığınızda alevleri söndürmenize, yeniden doldururken hareket hızınızı artırmanıza veya sağlık yenilenmesini artırmanıza yardımcı olabilecek. Ekipman setler halinde gelecek ve Dani Rojas’ın görünümünü oyun tarzınıza ve neye karşı olduğunuza bağlı olarak büyük ölçüde değiştiren bir görsel bileşene sahip olacak.

Ek olarak, Far Cry 6’da özelleştirilebilir NPC hayvan yoldaşlarınız bulunacak. Askerleri parçalaması için timsah Guapo’yu veya düşmanların dikkatini dağıtması için köpek yavrusu Chorizo’yu seçebileceksiniz. Far Cry 6, istediğiniz gibi oynamanız için size birçok seçenek sunacak.

Far Cry 6 Ön İnceleme

El Presidente’nin Mezarında Dans

Far Cry 6 ile sadece birkaç saat geçirdim ancak bu çok daha iyi bir Far Cry deneyimi. Yara’nın keşfettiğim küçük kısmı, bu kombinasyonun son kısmını çok fazla insanı öldürerek mahvediyor olsanız bile, renk ve hayat doluydu. Kurgusal konum göz önüne alındığında, adanın etrafında dolaşırken radyoda çalan müzik ve karakterimizin bu müziğe eşlik etmesi gibi detaylar oldukça hoş. Ubisoft’un daha gizlilik odaklı oynanışa yönelmesini de taktir ettim ve Latin kökenli olmamasına rağmen Giancarlo Esposito’nun yaptığı Castillo tasvirini de dört gözle bekliyorum.

Far Cry 6; 7 Ekim 2021‘de PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S ve Google Stadia için çıkış yapacak.

Far Cry 6 sistem gereksinimleri haberimize ise bu bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol