Far Cry 6 İnceleme

Far Cry 6 ile Ubisoft, yine sınıfının en iyisi açık dünya oyunlarından birisini sunmayı başarmış ancak denenmiş ve gerçek formülüne aşina olan herkes için bu, yine aynı oyun.

Sizlere oyun çıkmadan önce Far Cry 6 ön incelemesi yazmıştık. Şimdi nihayet oyunun tamamını deneyim ettiğim düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım. Far Cry 6 hakkında sevilecek çok fazla şey mevcut ancak yeni olan pek bir şey yok.

Ubisoft’un imzası niteliğindeki açık dünya FPS serisi, bu sefer bizleri tropik Yara adasına götürerek, faşizme karşı bir devrimin ortasına bırakıyor. Far Cry 5’in Amerika’nın kalbi hakkında zorlu sorular sorması gibi, Far Cry 6 da otoriter rejimlerin küresel yükselişi hakkında bir şeyler söylemeye çalışırken, bir yandan da size uçsuz bucaksız bir açık dünyada sınırsız aksiyon vaat ediyor. Geçmişteki oyunlardan daha fazla mecaz ve klişeye düşen bir yapım var karşımızda ancak oyunun altında yatan ve hepimizin yakından tanıdığı Far Cry formülü hala çok başarılı.

Far Cry 6 İnceleme

Far Cry 6 İnceleme

Yukarıdaki bahsettiğim formülün en temel sebebi, her ana oyunun merkezindeki kötü adam. Giancarlo Esposito, bu geleneği kağıt üzerinde sürdürmek için harika bir seçim ancak oyuncular, oyun kumandasını ellerine almadan önce performansının en iyi kısımlarını çoktan gördü. Yaran diktatörü Antón Castillo kesinlikle dünyanın her yerinde etkisini hissettirse de, hikaye üzerindeki etkisi geçmişteki Far Cry düşmanlarına kıyasla sınırlı kalmış. Ara sahnelerdeki zafer anları doğrudan ona karşı değil, teğmenlerine karşı gelen oyuncunun eylemlerine karşı tepkisel. Joseph Seed’in Far Cry 5 ve New Dawn’daki genişletilmiş destanı kadar tartışmalı olmasa da, Antón Castillo serinin en iyi kötü adamı olabilirmiş ancak bu fırsat kaçmış.

Antón’a ek olarak Far Cry 6, oyuncu karakteri Dani Rojas’a fazlasıyla odaklanmış. Zorunlu askerlikten kaçan bir Yaran yetimi, kendisini büyüyen Liberal hareketinin kucağında buluyor ve sonunda vatanlarını tiranlıktan kurtarma mücadelesinde yapbozun hayati bir parçası haline geliyor. Far Cry 5’in dilsiz yardımcısından sonra böyle tanımlanmış bir ana karaktere geri dönme seçimi ilginç olmuş. Far Cry 6’nın en iyi anları artık zalim çılgın adamların yegane konuşmalarından daha fazlası haline gelmiş, bunun yerine unutulmaz gerilla efsanelerinden oluşan harika bir topluluk kadrosu öne çıkarılmış. Daha temeli sağlam karakterler arasında gerçek duygusal anların oluşmasına izin veren Far Cry 6, daha dengeli ve modern bir macera karşılığında bazı keskin kötü adam sahnelerinden de fedakarlık etmiş.

Far Cry 6 İnceleme

Yaran pezosunun diğer tarafında, Dani’nin sürekli sesli performansı, özellikle oyunun sonlarına doğru savaşın akışına zarar vermiş. Bir karakolda düşmanları çağırmanın, müttefikleri yaklaşan bir helikoptere karşı uyarmanın veya bir muhafızın dikkatini dağıtmak için sevimli bir köpek çağırmanın yalnızca pek çok yolu var. Oyuncular, haritaya dağılmış çok sayıda savaş senaryosunu üstlenirken kaçınılmaz olarak aynı cümleleri tekrar tekrar duyacak. Bu, Dani’yi konuşkan bir kahraman yapmanın doğasında var olan bir mekanik ve bu sesli ipuçlarını tonlama ve hatta durdurma yeteneği takdire şayan ancak aynı cümleleri tekrar tekrar duymak pek hoş değil.

Far Cry 6’nın hikaye anlatımıyla devam eden mücadelesi, oyunu en iyi şekilde gören herkes için hayal kırıklığı yaratsa da, artık o kadar da şaşırtıcı değil. Oyuncular, egzotik yerler ve hatta daha egzotik ateşli silahlarla dolu başka bir maceraya daha atılmak için bu oyunu satın alacak ve Ubisoft bunun farkında. Dani’nin cephaneliği seçeneklerle dolup taşıyor ve oyuncuların uygun gördükleri şekilde Castillo’nun güçleriyle savaşmalarına izin veriyor. Standart tüfekler, roketatarlar ve yaylar son derece özelleştirilebilir olarak tasarlanmış. Far Cry 6 ayrıca kendi avantajları ve benzersiz görünümleri ile gelen Fallout-esque adlı silahlara sahip. Bunlar oyundaki en güçlü ve oynaması ilginç silahlar, bu yüzden temel oynanıştan sıkılırsanız bu silahları kullanmanızı tavsiye ederim.

Bu benzersiz silahlar, her zaman mevcut olan akıl hocası Juan tarafından sağlanan Resolver silahlara ek olarak tasarlanmış. Koleksiyon, helikopterleri gökyüzünden fırlatabilen bir EMP fırlatıcı ve uzun mesafeden patlayıcı atışlar yapabilen bir keskin nişancı tüfeği gibi çılgın silahlardan oluşuyor. Ayrıca, işlevden daha eğlenceli olan duvar dışı imha araçları da mevcut. The Macarena şarkısı çalan bir silah kullanmak kesinlikle gerçekçi değil ancak bunun ne kadar etkili olabileceğini görmek de fazlasıyla komik. Dani’nin şarj edilebilir nihai hareketi olarak hizmet veren sırt çantası Supremos ile birleştiğinde bu silah kombinasyonu, bana Far Cry 6 içerisinde Just Cause 4 oynuyormuşum hissi verdi.

Far Cry 6 İnceleme

Far Cry 6’nın geniş silah yelpazesine rağmen, Yara dünyasının büyüklüğü, uzun bir Ubisoft dayanıklılık testi serisinin bir diğeri. Bir episodik oyunun bölümleri olabilecek tam dolu üç bölgeye sahip olan Far Cry 6’nın tekliflerinin kapsamı şüphesiz etkileyici. Kendilerine aylarca etkinlik kazandıracak bir oyun arayan herkes aradığını bulacak ancak tamamlayıcı bir meydan okuma arayan herkes muhtemelen eğlenceden çok hayal kırıklığı bulacak. Birden fazla karakol katmanı daha fazla tatmin edici gizlilik sağlamış ve bunlardan herhangi birinin tamamlamanın Dani’yi çevredeki diğer olaylara yönlendirmesi de güzel olmuş. Bu, hala çalışan bir oyun kalıbı ancak tüm seriyi oynadıysanız artık sıkılmanız mümkün.

Silahları yağmalamaya, para birimleri üretmeye ve diğer teçhizata sıkı sıkıya odaklanan Far Cry 6, açık dünya etkinlikleri açısından çok fazla yenilik getirmemiş. Assassin’s Creed: Brotherhood tarzı görevlere diğer gerillaları gönderme seçeneği mevcut ancak sonuç, kaynak üreten ancak heyecan yaratmayan tekrarlanan metin maceralarından oluşan bir döngü.

Horoz dövüşü mini oyunu sevimli bir eğlence ancak ilk maçların hemen ardından oynamak için çok basit kalmış. Avlanma ve yarış mücadeleleri bu noktada açık dünyaya bağlanmış körelmiş sistemler haline gelmiş ve hikaye ağırlıklı yan görevler devasa dünyaya o kadar yayılmış ki onları gözden kaçırmak kolaylaşmış. Genel olarak, Yara’yı keşfetmek, Hope County veya Kyrat’taki her binada arama yapmaktan daha az eğlenceli hale gelmiş.

Far Cry 6 İnceleme

Far Cry 6 İnceleme Sonuç

Belki de Far Cry 6’nın açık dünyası için bu heyecan eksikliği, şaşırtıcı anların belirgin olmamasından kaynaklı, tam olarak bilemiyorum. Far Cry 6, serinin başından beri oyuncuların beklentilerini alt üst eden görevler ve karakterlerle dolu. Hem hikayesinde hem de sırlarında, Yaran özgürlüğünü güvence altına alma hikayesi beklendiği gibi ilerliyor ve bu da oyunun tamamını Origins öncesi Assassin’s Creed oyunlarından biri kadar harcanabilir hale getirmiş.

Bu oyunda yine herkesin bildiği bir Far Cry olmuş. Ubisoft, nasıl eğlenceli bir açık dünya FPS yapılacağını biliyor ancak bir zamanlar ünlü bir kötü adamı her zaman odak noktasına alan oyun, bu kez bunu unutarak farklı bir formül denemiş. Seriden hala sıkılmadıysanız, tüm Far Cry oyunlarını eğlenerek oynadıysanız, eğlenceli bir açık dünya oyunu arıyorsanız Far Cry 6’yı tavsiye ederim. Far Cry 5’ten sıkıldıysanız ve farklı bir oyun bekliyorsanız, sizi başka bir oyuna yönlendirelim.

Oyunu, Epic Games Store‘dan 269 TL karşılığında satın alabilirsiniz.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol