Facebook Saltbae Engeli Sona Erdi

Sosyal medya platformu Facebook, dünyaca ünlü et restoran zinciri sahibi Nusret’i dünyaya tanıtan #saltbae etiketini engellemişti. Bu engelleme ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Facebook’un çatı şirketi olan Meta, Türkiye’nin tanınan isimlerinden birisi olan ve #saltbae akımı ile adını tüm dünyaya duyuran Nusret’in bu etiketini engellemişti. Bu engellemenin nedeni herkes tarafından merak ediliyordu.

Facebook saltbae engeli sonrasında kullanıcılar bu engellemeyi gerektirecek geçerli bir neden aramaya başladı. Pek çok kişi bu engellemenin nedeninin Nusret’in Vietnam Komünist Partisi’nden Kamu Güvenliği Bakanı To Lam ile olan görüntüleri olarak düşünse de Meta tarafından konu hakkında açıklama yapıldı.

Facebook Saltbae Engeli

Facebook Saltbae Engeli Hakkında Açıklama Yaptı

Reuters’ın haberine göre Meta sözcüsü yaptığı açıklamada “Facebook üzerinden bu etiketin yasağını kaldırdık. Bu etiketin neden platformda yasaklandığı konusunu araştırıyoruz.” sözlerine yer verdi. Sözcü tarafından yapılmış olan bu açıklama etiketin sadece ülkemizde değil tüm dünya genelinde engellendiğini ortaya çıkarttı. Facebook saltbae engeli uyguladıktan sonra etiket arama sonuçlarında topluluk kurallarını engel ettiği bilgisi yer alıyordu.

facebook saltbae engeli sona erdi 3

Facebook Türkiye’de Son Olarak Yalan Haber Açıklamasıyla Gündeme Gelmişti

TBMM’de Dijital Mecralar Komisyonu’nda Facebook Türkiye ve Azerbaycan Kamu Politikaları Direktörü Sezen Yeşil  “Dezenformasyonla mücadeleyi çok önemli buluyoruz, kaldır, azalt ve bilgilendir yaklaşımı yürütüyoruz.” sözlerine yer vermişti.

Yeşil açıklamasının devamında ise; “Asılsız haber varsa dezenformasyona karar verilmişse bu haberi kaldırmıyoruz, görünürlüğünü azaltıyoruz. İnsanları bu konuda bilgilendiriyoruz.” demişti.

Facebook’un bu açıklaması sonrasında yalan haberlerin kaldırılmaması sadece daha fazla kişi tarafından görülmesinin engellemesi eleştirilmişti.

Teknoloji ve oyun delisi nostaljik bir ruhun fütüristik meraklarını sizlerle paylaşıyorum.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol