Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Facebook, Hükümet Sayfalarını Bilerek Engelliyormuş!

Facebook'un Avustralya hükümetinin sayfalarını bilerek ve isteyerek kapattığı ortaya çıktı.

Geçen yıl Şubat ayında Facebook, Avustralya’daki yayıncıların ve kişilerin platformunda haber paylaşmasını ve görüntülemesini engelledi. Dramatik hareket, Avustralya hükümetinin Google ve Meta’yı haber yayıncılarına içeriklerini kendi platformlarında göstermeleri için ödeme yapma yetkisi vermeye çalışan tartışmalı medya yasasına yanıt olarak geldi.

Bunun ardından teknoloji devi haber sitelerini engellemeye başladığında, sağlık kurumlarının, acil servislerin ve kamu refahı ağlarının sayfalarını da kapattı. Birkaç gün sonra, Facebook bunun bir hata olduğunu söyledi ancak şirket içi muhbirler tarafından ABD ve Avustralya makamlarına sunulan belgeler, şirketin bu sayfaları kasten engellediğini iddia etti.

Facebook’un Hamlesini Muhbirler İhbar Etti

Facebook
Sosyal medya devinin muhbirleri birçok belge ifşa etti.

Belgelere göre şirket, haber içeriğini kaldırmaya hazırlanırken, çoğunluğu Facebook Haber ekibinin üyelerinden oluşan yaklaşık bir düzine kişilik bir ekip oluşturmuştu ancak ekip, Haber Sayfası Dizini olarak adlandırılan mevcut haber yayıncılarının veri tabanını kullanmak yerine, sürecin haber içeriğinden daha fazlasını etkilemesini sağlayan yeni, aşırı geniş bir haber sınıflandırıcı geliştirdi.

Bir dahili belge, “Facebook’ta paylaşılan bir alan içeriğinin [sic] daha fazlasının yüzde 60’ı haber olarak sınıflandırılırsa, o zaman alanın tamamı bir haber alanı olarak kabul edilecektir” açıklamasını görüyoruz. Sosyal medya devindeki devlet kurumlarının, sağlık hizmetlerinin ve acil durum hizmetlerinin sayfalarına Avustralyalılar erişemez hale geldi. Engelleme, Avustralya hükümeti COVID aşısının kullanıma sunulacağını duyurma sürecindeyken geldiğinden, zamanlama daha kötü olamazdı.

Sosyal medya devinin ortaklıklar başkanı Campbell Brown, Avustralya Senatosu daha yumuşak bir yasa tasarısını kabul ettiğinde ekibine bir tebrik e-postasında şirketin agresif duruşunu bahane etti. Bu sıkıntılı süreç sosyal medya devinin manipülasyon davranışlarının son örneği oldu. Bakalım bu işin sonu nereye varacak?

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.