Facebook, ‘Hassas’ Reklam Hedeflemeyi Kaldıracağını Duyurdu

Facebook, ayrıntılı reklam hedefleme sistemini kaldıracağını duyurdu.

Facebook, geçen hafta tartışmalı Yüz Tanıma sistemini kapattıktan sonra, reklamverenlerin kullanıcıları ırk, siyasi görüş, din ve diğer hassas konulara göre hedeflemesine izin veren reklam hedefleme gruplarını kaldıracağını söyledi.

Facebook (artık Meta) salı günkü bir blog yazısında, gelecek yıldan itibaren, sağlık nedenleri, cinsel yönelim, dini uygulamalar ve siyasi inançlar gibi hassas konularla etkileşimlerine dayalı olarak kullanıcılara reklam sunan “Ayrıntılı Hedefleme” seçeneklerini kaldıracağını duyurdu. Değişiklik, 2022’nin ilk ayından itibaren Facebook, Instagram ve Messenger’da geçerli olacak.

Facebook

Facebook Reklamları Artık Nasıl Hedeflenecek?

Meta Reklam Sorumlusu Graham Mudd, 19 Ocak 2022’den itibaren, sağlık, ırk veya etnik köken, siyasi bağlantı, din veya cinsellikle ilgili nedenlere, kuruluşlara veya tanınmış kişilere atıfta bulunan seçenekler gibi insanların hassas olarak algılayabileceği konularla ilgili Ayrıntılı Hedefleme seçeneklerini kaldıracağız.” açıklamasında bulundu.

Meta, kaldırılan ilgi alanı hedefleme seçeneklerinin insanların fiziksel özelliklerine veya kişisel özelliklerine değil, insanların bu tür içeriklerle etkileşimlerine dayandığını açıkladı.

Meta, Ayrıntılı Hedefleme seçeneklerini kaldırma kararının, dünya çapında bu araçlara güvenen birçok işletme ve kuruluşu etkileyeceği için zor bir karar olduğunu söyledi ancak reklamverenler, kullanıcıları konuma, yaşa ve cinsiyete göre hedefleyebilecek.

Meta, kullanıcıların belirli reklam türlerini devre dışı bırakmalarına izin vermek için ek reklam kontrolleri ekleyeceğini de söyledi. Şirket halihazırda kullanıcılara politika, evcil hayvan, alkol ve ebeveynlikle ilgili daha az reklam görme seçeneği sunuyor ve gelecek yıldan itibaren, kullanıcılar oyun ve kilo verme dahil olmak üzere daha fazla reklam içeriği türünü ve daha fazlasını kontrol edebilecek.

Değişiklik, Facebook’un platformunda yüz tanıma verilerini toplamayı durdurma konusundaki son kararının ardından geldi.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol