Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Bir Linux Uzmanı, Bilgisayarını Steam Konsoluna Çevirdi

Bir Linux uzmanı, Steam Machine'in kendi versiyonunu yarattı. İç kısımlar, hurdaya ayrılmak üzere olan eski bir dizüstü bilgisayardan ve kasası bir üç boyutlu yazıcı ile yapıldı.

Eski bir bilgisayar veya dizüstü bilgisayarla ne yapabilirsiniz? Satmak veya çöpe atmak yerine Steam konsolu haline getirebilirsiniz. Bir Linux uzmanı, eskimiş teknolojik parçalardan Steam Konsolu yapma fikrini ortaya attı.

Aynı zamanda bir 3D yazıcı sahibi olduğu için panelleri kendisi yaptı. Asıl dikkat çeken nokta ise, ışıklı Steam logosuna entegre edilmiş bir anahtar oldu. Oldukça hoş duran ev yapımı Steam konsolunun teknik özellikleri de fazlasıyla dikkat çekici.

Ev Yapımı Steam Konsolunun Teknik Özellikleri

Steam Konsolu

Bileşenler küçük ve eski bir dizüstü bilgisayardan alındı. Playstation 5’in tehdit altında hissetmesi pek olası değil ancak teçhizatın birçok üretici tarafından sunulan Steam Machine ile karşılaştırılabilir özellikleri mevcut.

İşlemciIntel i7-4900MQ
Bellek16 GB DDR3
Ekran KartıIntel HD 4600 / GeForce GTX 765M
Depolama AlanıSSD 120 GB, HDD 1 TB

Bilgisayar, kullanımında Steam uyumlu, hızlı ve konsol benzeri olacak şekilde yapılandırılmış Debian 10 üzerinde çalışıyor. Steam konsolunun yaratıcısı, Linux sistemlerinde 15 yıllık deneyime sahip ve çözümünün Steam OS’den daha iyi çalıştığını iddia ediyor. Çöpe atmaktansa böyle bir donanım kullanmak daha iyi değil mi?

Linux Oyunlarına DLSS Desteği Gelmişti

Steam Konsolu

Başarısız Steam konsollarından yıllar sonra Valve, Linux oyunlarının durumunu yavaş ama emin adımlarla iyileştirmeye başladı. Şirketin Steam Deck isimli yeni el bilgisayarı Linux’un üzerinde çalışıyor ve Proton uyumluluk katmanı, cihaz üzerinde Windows oyunlarını da oynamasına izin verecek.

Şimdi Valve, Nvidia’nın DLSS makine öğrenimi zamansal yükseltme tekniğini Proton’a resmi olarak ekleyerek, teknolojiyi destekleyen oyunlarda potansiyel olarak büyük FPS artışları ve daha az bozulma getirecek. İronik olarak Steam Deck’e ise DLSS desteği gelemeyecek fakat AMD’nin teknolojisi gelecek.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.