Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Epic Games’ten Google’a Rüşvet İddiası

Google ve Epic Games davası yeni belgelerle daha da karıştı. İddialara göre Google, geliştiricilere başka mağaza açmamaları için rüşvet ödedi.

Google; Epic Games’in Play Store’a karşı rekabet etmesini önlemek için, Activision Blizzard‘a yaklaşık 360 milyon dolar rüşvet ödemiş. Sızdırılan mahkeme belgelerine göre Google, Project Hug girişiminin bir parçası olarak toplam 24 anlaşma imzaladı. Blizzard’a ödenen bu rüşvet de 24 anlaşmadan biri olarak raporlandı.

2021’de Epic Games, Google’ın büyük uygulama geliştiricilerini Play Store’da tutmak için milyonlarca dolar harcadığını iddia etmişti. Bu hafta, davanın detayları tekrardan gözden geçirildi ve Project Hug girişiminin birçok bilinmeyen tarafı kamuoyuna açıklandı. Mahkeme belgelerine göre Google; Nintendo, Ubisoft ve Riot Games ile de anlaşmalar imzalamış.

Epic Games Davada Geri Adım Atmayacak

Epic Games

Google’ın Activision’a ödediği bu rüşvetin sebebi ise; Activision’ı rakip bir uygulama mağazasında yer almamasına teşvik etmek olarak bildirildi. Activision bu iddiaya itiraz ederek, ”Epic’in iddiaları oldukça saçma.” Açıklaması yaptı. Google, Epic Games’in Project Hug Programının amacını yanlış tanımlamakla suçladı. Bir Google sözcüsü “Project Hug gibi programlar, geliştiriciler yeni veya güncellenmiş içerik yayınladıklarında Google Play kullanıcılarına avantajlar ve erken erişim sağlıyor.” dedi.

Devamında ”Bu, geliştiricilerin rakip uygulama mağazaları oluşturmasını engellemez. Aslında program, çeşitli seçenekleri olan geliştiricilere çok sayıda rakibiyle adil bir şekilde rekabet etme imkanı sunuyor.” dedi. Nintendo, Ubisoft ve Riot Games konuyla ilgili yorum taleplerini reddederek sessiz kalmayı tercih etti. Görünürde bu ödeme rüşvet olmasa bile, geliştiricilere ekstra para ödemek zaten istediğini yaptırmak için en mantıklı yol.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.