En Popüler Android Sürümü Belli Oldu

Google, Android sürümlerinin kullanım oranlarına ilişkin yeni raporunu yayınladı. Buna göre Eylül 2020'de piyasaya sürülen Android 11, az bir farkla da olsa Android 10'un gerisinde kaldı.

ABD’li teknoloji devi Google, 2018’den bu yana çeşitli Android sürümlerine ilişkin kullanım istatistikleri yayınlıyor. Android Studio üzerinden paylaşılan yeni rapor, en son sürüm olarak Android 12‘yi değil, Android 11‘i gösteriyor. Buna göre ilk kez 8 Eylül 2020 tarihinde indirilmeye sunulan Android 11, şu anda tüm cihazların yüzde 24,2’sinde kullanılıyor. Fakat işletim sistemi, 14 aylık süre zarfında Android 10’u geçmeyi başaramadı.

2019’da piyasaya sürülen Android 10, yüzde 26,5 kullanım oranı ile en popüler Android sürümü oldu. En az üç haftalık olduğu bildirilen veriler, yedi günlük süre içinde Google Play Store‘a en az bir kez erişen Android cihaz sayısına göre derlendi. Diğer Android sürümlerinin pazar payları ise şu şekilde:

Android Sürümlerinin Kullanım Oranları:

en popüler android sürümü
  • Android 9 Pie – yüzde 18.2
  • Android 8 Oreo yüzde 13.7
  • Android 7/7.1 Nougat yüzde 6.3
  • Android 6 Marshmallow yüzde 5.1
  • Android 5 Lollipop yüzde 3.9
  • Android 4.4 KitKat yüzde 1.4
  • Android 4 Jelly Bean yüzde 0.6

Google, bu verilerin uygulama üreticileri için en yararlı olduğunu, Apple’ın geçmişte bu bilgileri benimseme oranlarını düşürmek için kullandığını savunuyor. Yukarıda da belirttiğim gibi tabloda Android 12‘ye dair hiçbir veri bulunmuyor. Android’in en son sürümü 4 Ekim’de yayınlandı ancak 9to5Google, bu verilerin en az üç haftalık olduğunu öne sürüyor.

android sürüm

Google, Android 12’nin kararlı sürümünü Pixel kullanıcılarına sundu. Samsung ise güncellemeyi Galaxy S21 sahiplerine yayınladı. Fakat yeni işletim sisteminin daha hızlı benimsenmesi için OnePlus, Motorola ve Xiaomi gibi diğer üreticilere de şiddetle ihtiyaç var. Android 12 hakkında bilmeniz gereken her şeyi buradaki içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği 2 yılın ardından Webtekno’da 1 yıl editörlük yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol